PolskieRadio24.pl
Paweł Słójkowski 14.09.2020

Ekstraklasa: Raków zaskoczył Zagłębie. Częstochowianie w ligowej czołówce

Raków Częstochowa wygrał 2:1 z Zagłębiem Lubin w 3. kolejce Ekstraklasy. Podopieczni Marka Papszuna awansowali na trzecie miejsce w ligowej tabeli.

Raków idealnie rozpoczął spotkanie - już pierwsza akcja przyniosła bramkę gospodarzom, którzy objęli prowadzenie po strzale Gutkovskisa z najbliższej odległości. Napastnik świetnie odnalazł się w polu karnym przy dośrodkowaniu Tudora, wykorzystując fakt, że defensywa Zagłębia nie zaspała na samym początku meczu.

Chorwat, który asystował przy golu, kilka minut później mógł sam wpisać się na listę strzelców, ale Hładun dobrze spisał się przy jego uderzeniu. Raków szukał drugiego gola, a Zagłębie nie miało tu zbyt wiele do powiedzenia, momentami mając bardzo duże problemy z tym, by wyjść z własnej połowy z jakąkolwiek składną akcją. Lubinianie notowali bardzo dużą liczbę strat, co starali się wykorzystać bardziej konkretni piłkarze Rakowa.

Podopieczni Marka Papszuna starali się szybko przenosić swoje akcje do przodu, szukali bezpośrednich podań, a rywale mieli duże problemy z tym, by za nimi nadążyć.

Zagłębie odżyło w końcówce pierwszej połowy i zaczęło dochodzić do głosu w tym meczu. Dobrą okazję do wyrównania miał Jewgienij Baszkirow, ale płaskim uderzeniem nie zdołał zaskoczyć Szumskiego. Kibice "Miedziowych" mogli jednak znaleźć pewne powody do optymizmu.

Druga połowa rozpoczęła się jednak niemal bliźniaczo w stosunku do pierwszej. Po złym wybiciu Hładuna piłkarze Rakowa błyskawicznie skarcili przyjezdnych. Cebula odnalazł Tijanicia, a ten świetnym technicznym strzałem podwyższył prowadzenie.

Słoweniec mógł zdobyć swojego drugiego gola po godzinie gry, ale zmarnował wymarzoną sytuację, w której pozostało tylko wbicie futbolówki do pustej bramki. Była to jedna z niewielu akcji, za które można było zganić rozgrywającego świetne zawody pomocnika.

Co nie udało się Rakowowi, udało się Zagłębiu. Nieco niespodziewanie, ale po szybkiej akcji do siatki trafił wprowadzony na murawę chwilę wcześniej Sirk, któremu asystował Żivec. Kontaktowy gol stał się faktem, a kibicom gospodarzy mogły szybciej zabić serca - wydawało się, że nic nie może się im w tym meczu przytrafić.

Końcówka była jednak nerwowa, Zagłębie do końca walczyło o wyrównanie, kilka razy zmuszając Szumskiego do interwencji. Ostatecznie jednak gospodarze nie pozwolili wyjechać "Miedziowym" choćby z jednym punktem, odnosząc drugie zwycięstwo w sezonie i pokazując, że w tych rozgrywkach stać ich na to, by dołączyć do ligowej czołówki.

Raków Częstochowa - KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Vladislavs Gutkovskis (1-głową), 2:0 David Tijanic (48), 2:1 Rok Sirk (66).

Żółta kartka – Raków Częstochowa: Patryk Kun, Marcin Cebula, Fran Tudor. KGHM Zagłębie Lubin: Łukasz Poręba, Sasa Balic, Rok Sirk.

Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 1 615.

Raków Częstochowa: Jakub Szumski - Kamil Piątkowski, Tomas Petrasek, Maciej Wilusz - Fran Tudor, Igor Sapała, Petr Schwarz (78. Piotr Malinowski), Patryk Kun - David Tijanic (88. Giannis Papanikolaou), Vladislavs Gutkovskis (72. Felicio Brown Forbes), Marcin Cebula (77. Ben Lederman).

KGHM Zagłębie Lubin: Dominik Hładun - Kacper Chodyna (84. Lorenco Simic), Dominik Jończy, Lubomir Guldan, Sasa Balic - Damjan Bohar, Łukasz Poręba (62. Jakub Żubrowski), Jewgienij Baszkirow (77. Jakub Bednarczyk), Sasa Zivec, Patryk Szysz (46. Filip Starzyński) - Samuel Mraz (62. Rok Sirk).

00:20 sevela.mp3 Słowacki szkoleniowiec Zagłębia Martin Ševela tak podsumował występ swojej drużyny (IAR)

00:15 papszun.mp3 Trener Rakowa Marek Papszun powiedział po meczu (IAR)

3. K O L E J K A (11-14 września)

11 września, piątek

Jagiellonia Białystok - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:2 (0:2)

Raków Częstochowa - KGHM Zagłębie Lubin 2:1

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Cracovia Kraków 3 1 2 0 5-4 0 +1
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze