Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Bawołek 30.09.2020

Premier przedstawił kandydatów na ministrów. Przybliżamy sylwetki Przemysława Czarnka i Grzegorza Pudy

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił kandydatów na nowych członków rządu. Podczas konferencji prasowej szef rządu powiedział, że zmiany w gabinecie tworzonym przez Zjednoczoną Prawicę mają doprowadzić do szybszego wyjścia z kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa i budowy państwa dobrobytu.

Wśród propozycji znaleźli się Grzegorz Puda, który ma objąć stanowisko ministra rolnictwa i leśnictwa oraz Przemysław Czarnek - kandydat na ministra edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Posłuchaj
00:50 nowi ministrowie.mp3 Nowi ministrowie w rządzie M.Morawieckiego. Korespondencja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

 

rekontrukcja rządu tt 1200.jpg
Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. Znamy nowy skład Rady Ministrów

Menedżer, samorządowiec, wykładowca

 

Grzegorz Puda urodził się w 1982 r. w Bielsku-Białej, gdzie jest dziś wykładowcą akademickim na jednej z bielskich uczelni. Studia wyższe, z tytułem magistra-inżyniera, ukończył w Krakowie. Zanim został posłem jako menedżer z powodzeniem rozwijał jedną z bielskich spółek. 

Doświadczenie samorządowe zdobył m.in. jako koordynator w starostwie powiatowym i Radny Rady Miejskiej Bielska-Białej. Mandat radnego wykonywał niemal przez trzy kadencje, do czasu wyborów do Sejmu w 2015 roku. Objął wówczas mandat posła Sejmu VIII kadencji.

15 lipca 2019 r. powołano go na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, które z dniem 15 listopada 2019 roku zostało przekształcone w Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Od 23 lipca 2019 r. jest również pełnomocnikiem rządu do spraw organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku w Katowicach. 

Prywatnie pasjonat żeglarstwa oraz miłośnik zwierząt działający na ich rzecz w sejmowym zespole.

Profesor, prawnik, wojewoda

Przemysław Czarnek urodził się w 1977 r. w Kole. W 2001 r. ukończył studia magisterskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, gdzie następnie w roku 2006 uzyskał tytuł doktora prawa konstytucyjnego, a w 2015 - doktora habilitowanego.

W 2015 r. został również wojewodą lubelskim. Funkcję tę pełnił do momentu zdobycia miejsca w Sejmie RP w 2019 r. - profesor startował wtedy z drugiego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 6 (Lublin), gdzie zdobył 87 343 głosów - najwyższy indywidualny wynik w okręgu. 

W Sejmie uczestniczył w pracach Komisji Gospodarki i Rozwoju, Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Spraw Zagranicznych. 


kb, sejm.gov.pl/gov.pl