Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Michalak 13.10.2020

Porozumienie ws. ograniczeń w krajach UE z powodu COVID-19. Znamy szczegóły

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli zalecenia ws. koordynacji przy wprowadzaniu ograniczeń swobodnego przemieszczania się w UE w związku z COVID-19. Zakładają m.in. informowanie UE o obostrzeniach z 48-godzinnym wyprzedzeniem i regularne przekazywanie danych do ECDC.

- Pandemia COVID-19 zakłóciła nasze codzienne życie. Ograniczenia w podróżowaniu utrudniają niektórym naszym obywatelom dotarcie do pracy, na uniwersytet lub odwiedzanie bliskich. Naszym wspólnym obowiązkiem jest zapewnienie koordynacji wszelkich środków wpływających na swobodny przepływ oraz udzielenie naszym obywatelom wszelkich informacji, których potrzebują przy podejmowaniu decyzji o podróży - powiedział niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth.

pap czechy praga 1200.jpg
Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Czechach. Bary i restauracje będą zamknięte

Mapa aktualizowana co tydzień

Ministrowie uznali, że wszelkie środki ograniczające swobodny przepływ osób w celu ochrony zdrowia muszą być proporcjonalne i niedyskryminujące oraz muszą zostać zniesione, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Przyjęte kryteria zakładają, że co tydzień państwa członkowskie muszą przekazywać Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dane dotyczące: liczby nowo zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, liczby przeprowadzonych w ostatnim tygodniu testów na 100 tys. mieszkańców oraz odsetka pozytywnych testów przeprowadzonych w ostatnim tygodniu.

Czytaj także:

Na podstawie tych danych ECDC ma publikować co tydzień mapę państw członkowskich UE z podziałem na regiony, które będą opatrzone odpowiednimi kolorami.

Regiony oznaczone kolorami

Zielonym oznaczony będzie region, w którym 14-dniowy wskaźnik powiadomień jest niższy niż 25, a wskaźnik pozytywnych testów niższy niż 4 proc. Pomarańczowy będzie dotyczył tych regionów, gdzie wskaźnik powiadomień z 14 dni jest niższy niż 50, ale wskaźnik pozytywnych testów wynosi 4 proc. lub więcej lub jeśli wskaźnik powiadomień z 14 dni mieści się w zakresie od 25 do 150, a wskaźnik pozytywnych testów jest poniżej 4 proc.

pap donald trump floryda 1200.jpg
"Mówią, że jestem odporny". Pierwszy wiec Donalda Trumpa po chorobie

Czerwony kolor zostanie naniesiony na mapę wtedy, gdy 14-dniowy wskaźnik powiadomień wynosi 50 lub więcej, a wskaźnik pozytywnych testów 4 proc. lub więcej lub jeśli 14-dniowy wskaźnik powiadomień jest wyższy niż 150. Kolor szary trafi na mapę, jeśli nie ma wystarczających informacji lub jeśli wskaźnik testowania jest niższy niż 300.

Zgodnie z rekomendacjami państwa członkowskie nie powinny ograniczać swobodnego przepływu osób podróżujących do lub z obszarów zielonych.

Czytaj także:

Państwa członkowskie co do zasady nie powinny odmawiać wjazdu osobom podróżującym z innych państw członkowskich. Te państwa członkowskie, które uznają za konieczne wprowadzenie ograniczeń, mogą wymagać od osób podróżujących z obszarów inne niż zielone poddania się kwarantannie lub wykonania testu po przylocie.

Państwa członkowskie mogą zaoferować możliwość zastąpienia go testem przeprowadzonym przed przybyciem. Mogą również wymagać od osób wjeżdżających na ich terytorium składania formularzy lokalizacyjnych pasażerów. Zdaniem ministrów należy opracować taki wspólny europejski formularz.

Waldemar Paruch 1200.jpg
Czytaj także: Prof. Paruch: jeśli politycy PE nie zmienią swojego nastawienia, Unia będzie miała problem finansowy

Informacja z wyprzedzeniem

Państwa członkowskie, które zamierzają zastosować ograniczenia, powinny przed ich wejściem w życie poinformować o tym państwo członkowskie, którego one dotyczą, a także inne państwa członkowskie i Komisję Europejską. Jeśli to możliwe, informacji należy udzielić z 48-godzinnym wyprzedzeniem.

Kraje UE powinny również udostępniać społeczeństwu "jasne, wyczerpujące i aktualne informacje na temat wszelkich ograniczeń i wymogów". Informacje te powinny być publikowane 24 godziny przed wejściem środków w życie.

Ministrowie w rekomendacjach stwierdzili też, że rozważając zastosowanie ograniczeń, kraje UE powinny szanować różnice w sytuacji epidemicznej między obszarami pomarańczowymi i czerwonymi oraz działać w sposób proporcjonalny. Powinny również wziąć pod uwagę sytuację epidemiczną na swoim terytorium.

Decyzja o wprowadzeniu ograniczeń w swobodnym przepływie w celu ochrony zdrowia publicznego pozostaje w gestii państw członkowskich.

źródło: Johns Hopkins University

paw/