Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Paweł Bączek 20.10.2020

Jak przygotować się do testu na koronawirusa? Sprawdź najważniejsze informacje

Chcesz wykonać test na obecność koronawirusa? Masz któryś z czterech objawów charakterystycznych dla COVID-19? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje związane z wykonaniem badań. 
koronawirus free 1200 polska
"Zaufanie ze strony świata medycznego jest niezbędne". Ekspert o skutecznej walce z pandemią

Co najmniej dwie godziny przed pobraniem wymazu na obecność wirusa SARS-CoV-2:

  • nie jedz
  • nie pij
  • nie żuj gumy
  • nie płucz jamy ustnej i nosa
  • nie myj zębów
  • nie przyjmuj leków
  • nie pal papierosów.

Jak wygląda samo zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez lekarza POZ dla pacjenta samodzielnego, który ma cztery objawy charakterystyczne dla COVID-19: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku?

Czytaj także:

Pacjent kontaktuje się z POZ (podstawowa opieka zdrowotna - red.), aby ustalić termin porady osobistej lub teleporady. W przypadku dzieci do 2 r.ż. porada ma zawsze formę osobistą.

pies spacer maseczka free shutt-kolaz 1200.jpg
"Bądźmy odpowiedzialni". Sportowcy apelują o przestrzeganie zasad sanitarnych

Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych - tj. w wypadku stwierdzonych i udokumentowanych kliniczne czterech objawów tej choroby:  

  • temperatura ciała powyżej 38 st. C
  • kaszel 
  • duszność 
  • utrata węchu lub smaku.

Jeśli pacjent ma takie objawy, wtedy lekarz podstawowej opieki zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań tzw. drive thru, w których można wykonać badanie.

Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ za pomocą gabinet.gov.pl (źródło: gov.pl/Ministerstwo Zdrowia) Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ za pomocą gabinet.gov.pl; otwórz obrazek w nowej karcie, aby powiększyć (źródło: gov.pl/Ministerstwo Zdrowia)

Jeśli umożliwia to stan pacjenta, wtedy samodzielnie, samochodem udaje się on do punktu drive thru, by wykonać badanie. Lista punktów dostępna jest na tej stronie.

Jeśli pacjent udaje się do punktu drive thru, musi zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL. Na miejscu nie wysiada się z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu. Test jest bezpłatny.

Telefoniczna Informacja Pacjenta: 800 190 590

Jeśli masz pytania związane z koronawirusem, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590

Pobrana próbka trafia do analizy do laboratorium COVID. Informacja o wyniku testu zostaje wprowadzona do systemu.

Jeśli wynik jest pozytywny, lekarz rodzinny informuje pacjenta o wyniku i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. Informację o fakcie skierowania pacjenta z potwierdzonym COVID-19 lekarz POZ przekazuje także do szpitala z oddziałem zakaźnym.

***

***

twitter.com/gov.pl/Ministerstwo Zdrowia/PAP
pb