PolskieRadio 24
Paweł Majewski 21.10.2020

Liga Mistrzów: kryzys Realu trwa w najlepsze. Osłabiony Szachtar wywozi trzy punkty z Madrytu

Piłkarze Realu Madryt przegrali u siebie z Szachtarem Donieck 2:3 w meczu grupy B w pierwszej kolejki Ligi Mistrzów. W grupie A FC Salzburg zremisował 2:2 z Lokomotiwem Moskwa, w barwach którego zagrali Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus.
  • Real po pierwszej połowie przegrywał już trzema bramkami
  • W drugiej części meczu "Królewscy" zagrali lepiej, ale nie wystarczyło to nawet do zdobycia punktu w starciu z przeciwnikiem osłabionym kontuzjami i koronawirusem
  • Podziałem punktów zakończył się mecz w Salzburgu, a udział przy drugim golu dla Lokomotiwu miał Grzegorz Krychowiak
Liga Mistrzów: Bayern - Atletico. UEFA podjęła decyzję ws. meczu w Monachium

Podopieczni Zinedine'a Zidane'a przystąpili do meczu z mistrzem Ukrainy po sensacyjnej ligowej porażce z beniaminkiem Primera Division - Cadiz CF (0:1).

"Królewscy" byli jednak zdecydowanym faworytem starcia z Szachtarem, który do Hiszpanii przyjechał osłabiony brakiem 13 piłkarzy, których wyeliminowały kontuzje lub zakażenia koronawirusem.

Nokaut do przerwy

Podopieczni Luisa Castro na boisku nie wyglądali jednak na przestraszonych perspektywą starcia z mistrzami Hiszpanii. Wprost przeciwnie, od początku meczu Szachtar grał bez kompleksów. W piątej minucie na prowadzenie mogli jednak wyjść gospodarze. Po dobrej zespołowej akcji Marco Asensio uderzył na bramkę, ale Anatolij Trubin zdołał odbić piłkę.

W 14. minucie piłkarze z Donbasu po raz pierwszy poważnie zagrozili Realowi, jednak ze strzałem Marlosa poradził sobie Thibaut Courtois. Real częściej był przy piłce, ale nie potrafił zaskoczyć donieckiej defensywy. Bierna gra w ofensywie szybko zemściła się na madrytczykach...

Goście objęli prowadzenie w 28. minucie. Precyzyjny strzał Brazylijczyka Tete w lewy dolny róg madryckiej bramki zaskoczył Courtois, który nie miał wiele do powiedzenia. Dużą rolę w tej akcji odegrał Wiktor Kornijenko, który poradził sobie z madryckimi obrońcami: Ederem Militao i Marcelo, po czym wyłożył piłkę Tete.

Pięć minut później Szachtar ukąsił po raz drugi. Courtois zdołał odbić mocny strzał Tete z prawej strony pola karnego, ale... piłka niefortunnie odbiła się od stopera Realu Raphaela Varane'a i wpadła do siatki. Francuski obrońca usiłował przeszkodzić Dentinho w skutecznej dobitce, jednak skończyło się na golu dla gości.

To nie było ostatnie słowo ukraińskiej ekipy przed przerwą. W 42. minucie znowu popisał się Tete. Brazylijski skrzydłowy przebiegł z piłką kilkanaście metrów, po czym odegrał piętą do Manora Salomona, po którego strzale Courtois znowu wyciągał piłkę z siatki.

To był prawdziwy nokaut. "Królewscy" schodzili na przerwę, przegrywając z osłabionym przeciwnikiem na własnym boisku aż 0:3...

Nie udało się uniknąć kompromitacji

Wygląda na to, że Zidane nie szczędził w przerwie gorzkich słów swoim podopiecznym, bo ci na drugą połowę wyszli odmienieni. W 49. minucie groźnie z dystansu uderzał Asensio, jednak Trubin zdołał obronić strzał Hiszpana. Pięć minut później Real trafił wreszcie do siatki rywali.

Na listę strzelców wpisał się Luka Modrić. Chorwacki pomocnik przepięknym strzałem w okienko z około 25 metrów nie dał Trubinowi szans na skuteczną interwencję. Zdobyty gol wyraźnie zmotywował faworytów, którzy ruszyli do ataków.

Nie mogli jednak zapominać o obronie. Szachtar groźnie kontrował, ale w 59. minucie po raz kolejny do siatki trafili "Królewscy".

Vinicius Junior, który pojawił się na murawie zaledwie chwilę wcześniej, uderzył z linii pola karnego na tyle precyzyjnie, iż Trubin nie mógł nic zrobić.

Gol kontaktowy na pół godziny przed końcem meczu mógł dawać sympatykom Realu nadzieję na walkę nawet o trzy punkty...

Próbowali Karim Benzema, Eder Militao czy Casemiro. Strzały madrytczyków za każdym razem były jednak nieskuteczne. W 64. minucie prowadzenie gości mógł natomiast podwyższyć Tete, ale świetnie interweniował Courtois.

Brazylijczyk dawał się we znaki obrońcom Realu. W 79. minucie znów trafił do siatki, lecz gol nie został uznany ze względu na fakt, iż Tete był na spalonym.

Ataki faworytów z czasem były coraz mniej groźne, a w grę trzynastokrotnych zdobywców Pucharu Europy wkradła się apatia. W 84. minucie okazję na wyrównanie miał Marcelo, lecz... nie trafił w piłkę.

VAR w roli głównej

Wydawało się, że madrytczyków przyniosły efekt w doliczonym czasie drugiej połowy. Po rzucie rożnym wykonanym przez Toniego Kroosa piłka trafiła do Fede Valverde, Urugwajczyk uderzył mocno, a futbolówka przeszła między nogami Trubina.

Serbski sędzia Srdjan Jovanović postanowił jednak sprawdzić sytuację w systemie VAR. Okazało się, że Vinicius, który utrudnił interwencję ukraińskiemu bramkarzowi, był na spalonym i gol nie został uznany!

Sensacja stała się więc faktem. Grający w osłabieniu Szachtar wywiózł z Madrytu trzy punkty na początek zmagań w grupie B.

Lokomotiw zaczął od remisu

W grupie A podziałem punktów zakończył się mecz FC Salzburg z Lokomotiwem Moskwa. W ekipie gości cały mecz rozegrali reprezentanci Polski Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus.

W 19. minucie na prowadzenie po rzucie rożnym wyszedł Lokomotiw. Z rzutu rożnego dośrodkował Anton Miranczuk, tor lotu piłki przedłużył Rifat Żemaledtinow, a do bramki – także głową – posłał ją Eder. Tuż przed przerwą wyrównał Dominik Szoboszlai. Po strzale Węgra piłka odbiła się jeszcze od poprzeczki i wpadła do bramki.

Gospodarze wyszli na prowadzenie w 50. minucie po ładnym uderzeniu Zlatko Junuzovicia.

Na kwadrans przed końcem meczu ekipa ze stolicy Rosji zdołała jednak wyrównać. W bramkowej akcji brał udział Krychowiak. Polak zagrał do Dmitrija Żiwogladowa. Ten dośrodkował wprost na głowę Witalija Lisakowicza.

Po strzale białoruskiego rezerwowego błąd popełnił bramkarz gospodarzy Cican Stankovic, który... wpadł z piłką do siatki.

Ostatecznie ekipy podzieliły się punktami.

01:19 Adam Dąbrowski po spotkaniach angielskich drużyn w LM.mp3 Adam Dąbrowski po spotkaniach angielskich drużyn w LM (IAR)