Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Kurek 29.10.2020

"Kobiety będące w ciąży letalnej były zdziwione swoimi możliwościami, swoją siłą". Tak działają hospicja perinatalne

- Mamy powtarzają, że mają taki rodzaj spokoju, że zrobiły absolutnie wszystko, żeby się upewnić, że nie dało się odwrócić wyroku losu. Też często podkreślają, że to daje im poczucie siły. Są same zdziwione, że w tak bardzo trudnej sytuacji potrafiły dać radę. Były zdziwione swoimi możliwościami, mocami, swoją siłą. Dla nas, dla pracowników fundacji, jest to zawodowo największy komplement, bo pomogliśmy im w tym i się udało - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes zarządu Fundacji Gajusz, która prowadzi hospicjum perinatalne pomagające rodzicom w walce o życie dzieci z wadami letalnymi.

IMKaczyński 1200.jpg
"Aborcja zabiera potrzebny czas". Rozmowa z rodzicami dziecka, które urodziło się ze śmiertelną wadą

Historia powstania Fundacji Gajusz wiąże się z dramatyczną walką o życie Pani syna. Czy może Pani opowiedzieć, dlaczego zdecydowała się utworzyć fundację, która pomaga rodzinom dzieci z wadami letalnymi? 

Gajusz jest moim trzecim dzieckiem. Urodził się idealnie zdrowy, ważył 4 kilogramy i dostał 10 punktów w skali Apgar. Dziewięć dni później okazało się, że syn ma bardzo poważną wadę szpiku kostnego. Lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie. Ta walka trwała prawie 10 miesięcy. Naprawdę wyglądało na to, że mają rację, że stracę syna, że on umrze.

Wtedy wymyśliłam sobie, a wiele widziałam trudnych sytuacji w szpitalu, że jeśli siła najwyższa ocali moje dziecko, to założę fundację, która będzie pomagała chorym dzieciom. Jak złożyłam tę obietnicę, to bez leczenia, bez żadnych dodatkowych działań przyszły prawidłowe wyniki badań.

Ile teraz ma lat Pani syn, czym się zajmuje?

Gajusz ma już 24 lata, prawie 2 m wzrostu, skończył wymarzone studia w Anglii. Nie ma takiego dnia, żebym nie podziękowała, że to się tak skończyło, bo wiem, że nie musiało.

Jednym z zakresów działalności Fundacji Gajusz jest prowadzenie hospicjum perinatalnego. Na czym polega Państwa praca?

Hospicjum perinatalne to nie tyle miejsce, ile pewna filozofia, sposób opieki nad pacjentami. Mówimy tutaj o diagnozie, która została postawiona w czasie ciąży, że dziecko jest nieuleczalnie chore. Naszymi pacjentami są rodzice i jeszcze nienarodzone dziecko.

Jak rodzice trafiają pod opiekę hospicjum? Kierują ich do was lekarze?

Jest bardzo duży kłopot, z którym borykają się wszystkie hospicja perinatalne w Polsce. Pacjenci nie są kierowani do hospicjów. Lekarze nie informują, że takie miejsca istnieją i nie wystawiają skierowań. W praktyce to wygląda tak, że pacjentka po otrzymaniu diagnozy nie wie, co dalej robić. Zaczyna przeszukiwać internet i wtedy trafia do nas np. przez stronę na Facebooku. Czyli pisze, nie wiedząc, że w przypadku fundacji Gajusz to ja jestem administratorem, "adminie ratuj". To dla mnie jest kuriozalne, że tak to się odbywa. 

Dlaczego jest tak, że lekarze nie informują o istnieniu takich hospicjów? Przecież one mogłyby zmienić podejście rodzin, matek do sytuacji, w której się znalazły.

Naprawdę nie znam odpowiedzi na to pytanie.

Jak wygląda pomoc, gdy rodzina znajdzie się pod waszymi skrzydłami?

Pomoc polega przede wszystkim na wsparciu przez bardzo doświadczonego psychologa, psychoterapeuty. Rodzice mają też możliwość współpracy z lekarzami. Dysponujemy też pakietem pomocy socjalnej. Taka rodzina może otrzymać pomoc pracownika socjalnego. Na życzenie rodziców z pomocą przychodzi też ksiądz. Staramy się, w czasie trwania ciąży, która nie zakończy się szczęśliwym rozwiązaniem, aby te rodziny przygotować na to, co się ma wydarzyć, wszystko zaplanować. Ale też mówimy o tym, że jeśli dziecko urodzi się żywe i przeżyje, to proponujemy długofalową opiekę hospicjum stacjonarnego albo domowego.

To jest niezwykle trudna sytuacja, gdy rodzice, matka dziecka, ma świadomość, że może nie donosić ciąży albo uradzi się dziecko, które przeżyje godzinę, dwie, tydzień. Podejrzewam, że rodzice, nawet gdy są pod opieką hospicjum, wciąż przeżywają rozterki, rozważają aborcję?

Bardzo wielu rodziców, którzy do nas trafiali, to były osoby, które nie wiedziały, jaką chcą podjąć decyzję. Przyszły do nas po merytoryczne informacje - psychologiczne i medyczne. My nie zajmujemy się ocenianiem ich decyzji, kwestią światopoglądu czy religii, którą wyznają nasi pacjenci, ponieważ nie tym się zajmuje hospicjum perinatalne. My udzielamy konkretnych informacji. Zajmujemy się też tą bardzo dużą różnicą w sposobie przeżywania tej sytuacji przez mężczyznę i kobietę. Tu psycholog też ma bardzo poważne zadanie, żeby spróbować zaradzić, żeby nie doszło do kryzysu w tym małżeństwie. Jeżeli chodzi o lekarza, to tu najważniejsze jest też - poza jego wiedzą i oceną sytuacji - żeby miał on czas, by nawet wielokrotnie wytłumaczyć, co czeka daną rodzinę, ponieważ ludzie w takim stresie mają problemy ze skupieniem się i zapamiętaniem tych wszystkich informacji.

rodzina koronawirus 1200 shutterstock.jpg
Program "Za życiem" – zobacz, jakie przewiduje wsparcie dla dzieci i ich rodzin

Czy Państwa oferta pomocy wpływa na decyzję rodziców? Jak wiele kobiet dzięki waszemu wsparciu zmieniło zdanie i zdecydowało, że nie terminuje ciąży?

W ciągu ostatnich dwóch lat tych porodów było kilkadziesiąt, a dwie rodziny zdecydowały się na terminację.

Ile było takich przypadków, kiedy lekarze ocenili, że dzieci nawet nie dożyją do porodu, a one przychodziły na świat i żyły dłużej, niż zakładano?

W "gajuszowej" statystyce, jeżeli chodzi o nietrafione diagnozy przez lekarzy, to nie potwierdziły się one w pięciu przypadkach, przy czym w jednym spektakularnie, bo dziecko urodziło się w zasadzie zdrowe. Dla rodziców to był cud, ale pewnie była to pomyłka diagnostyczna. Byli bardzo szczęśliwi.

Prowadzicie też hospicjum stacjonarne i domowe. To jest wsparcie, którego udzielacie rodzicom, gdy dzieci po przyjściu na świat potrzebują dalszej pomocy.

Robimy wszystko, żeby rodzina dalej miała szeroką pomoc. Jeśli rodzice obawiają się, że nie poradzą sobie z tak chorym dzieciątkiem w domu, to mogą z nim zamieszkać w hospicjum stacjonarnym, wszystkiego się nauczyć. Może też być tak, że dziecko zamieszka w hospicjum stacjonarnym, a oni będą je odwiedzać. Ale najwięcej rodzin decyduje się na opiekę w warunkach domowych, bo to jest dla wszystkich najlepsze. To polega na tym, że lekarz, pielęgniarka, rehabilitant, psycholog, pracownik socjalny, są dostępni przez 24 godziny na dobę. Zawsze, jak coś się dzieje, można zadzwonić na telefon dyżurny, aby uzyskać pomoc. Czasem taka mama się po prostu boi i "tylko" potrzebuje porozmawiać.

Jak często słyszy Pani słowa: "dziękuję, dzięki wam moje dziecko żyje".

Naprawdę w ogromnej większości te dzieci umierają wkrótce po porodzie. Natomiast ja i personel szpitala, który z nami współpracuje, bardzo często słyszymy, że nam dziękują, za to, że pomogliśmy im się do tego porodu przygotować, że warto to było zrobić, bo te rodziny się obawiały, jak to będzie.

A dlaczego warto było "to" zrobić, zawalczyć o życie dziecka?

Takim niezwykle ważnym elementem jest pożegnanie, takie zamknięcie tego bardzo trudnego etapu, pochowanie dziecka. Ale też stworzenia takiego dobrego miejsca w pamięci. Mamy powtarzają, że mają taki rodzaj spokoju, że zrobiły absolutnie wszystko, żeby się upewnić, że nie dało się odwrócić tego wyroku losu. Też często podkreślają, że to daje im poczucie siły. Są same zdziwione, że w tak bardzo trudnej sytuacji potrafiły dać radę. Były zdziwione swoimi możliwościami, mocami, swoją siłą. Dla nas, dla pracowników fundacji, jest to zawodowo największy komplement, bo pomogliśmy im w tym i się udało.

Rozmawiał Paweł Kurek

***

W Polsce funkcjonuje kilkanaście hospicjów perinatalnych. Poniżej publikujemy ich listę:

Hospicja perinatalne
Fundacja Gajusz - Centrum Opieki Paliatywnej dla Dzieci, ul. Jarosława Dąbrowskiego 87, 93-271 Łódź
e-mail: biuro@gajusz.org.pl www.gajusz.org.pl

Fundacja "Pomóż Im" na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci, ul. Ciołkowskiego 88J, 15-545 Białystok
e-mail: biuro@pomozim.org.pl www.pomozim.org.pl

Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC, ul. Kopernika 6, 80-208 Gdańsk
e-mail: recepcja@hospicjum.info www.hospicjum.info

Śląskie Hospicjum Perinatalne, ul. Sołtysia 59a, 40-748 Katowice
e-mail: info@hope.katowice.pl www.hope.katowice.pl

Alma Spei Hospicjum dla Dzieci Kraków, ul. Dożynkowa 88A, 31-324 Kraków
e-mail: hospicjum@almaspei.pl www.almaspei.pl

Krakowskie Hospicjum dla dzieci im. ks. Józefa Tischnera, Różana 11/1, 30-505 Kraków
e-mail: kontakt@hospicjumtischnera.org www.hospicjumtischnera.org

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie, ul. Odmętowa 31, 31-979 Kraków Nowa Huta
e-mail: biuro@mhd.org.pl www.mhd.org.pl

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, ul. Lędzian 49, 20-828 Lublin
e-mail: hospicjum@hospicjum.lublin.pl www.hospicjum.lublin.pl

Fundacja Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu, ul. Armii Krajowej 11-13 A, 45-071 Opole
e-mail: hospicjum_dom@wp.pl www.hospicjum.opole.pl

Wielkopolskie Hospicjum Perinatalne RAZEM, ul. Osiedle Orła Białego 97/4, 61-251 Poznań
e-mail: kontakt@hospicjumrazem.pl www.hospicjumrazem.pl

Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, ul. Lwowska 132, 33-301 Rzeszów 
e-mail: sekretariat@hospicjum-podkarpackie.pl www.hospicjum-podkarpackie.pl

Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci, ul. Jaroszowicka 113, 43-100 Tychy
e-mail: fundacja@shd.org.pl www.shd.org.pl

Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, ul. Agatowa 10, 03-680 Warszawa
e-mail: poczta@hospicjum.waw.pl www.hospicjum.waw.pl

Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska Formuła Dobra, ul. Traugutta 57/59, 50-417 Wrocław 
e-mail: perinatalne@formuladobra.pl www.formuladobra.pl  

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, ul. Jedności Narodowej 47, 47a, 49a, 50-260 Wrocław 
e-mail: hospicjum.perinatalne@hospicjum.wroc.pl www.hospicjum.wroc.pl

A także:

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

FUNDACJA "WROCŁAWSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI"
ul. Jedności Narodowej 47/47a/49a
50–260 Wrocław
tel.: (71) 367 51 09 oraz całodobowo: 795 524 901
e-mail: fundacja@hospicjum.wroc.pl
www: www.hospicjum.wroc.pl

HOSPICJUM DLA DZIECI DOLNEGO ŚLĄSKA FORMUŁA DOBRA
ul. Bujwida 47
50–368 Wrocław
tel.: 694 589 004
e-mail: biuro@formuladobra.pl
www: www.formuladobra.pl

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

NZOZ DOM SUE RYDER, PALLMED SP. Z O.O. W BYDGOSZCZY
ul. Roentgena 3
85–796 Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie)
tel.: (052) 329 00 95, faks: 52 506-51-51
e-mail: sekretariat.administracja@domsueryder.org.pl
www: www.domsueryder.org.pl

NZOZ ZESPÓŁ OPIEKI DOMOWEJ PALIATYWNO-HOSPICYJNEJ "NADZIEJA" W TORUNIU
ul. Włocławska 169 b
87–100 Toruń (kujawsko-pomorskie)
tel.: (56) 652 05 49, faks: (56) 652-96-67 oraz całodobowo: (56) 654 54 41
e-mail: biuro@hospicjumnadzieja.pl
www: www.hospicjumnadzieja.pl

NZOZ ZESPÓŁ OPIEKI DOMOWEJ ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA OPIEKI PALIATYWNEJ WE WŁOCŁAWKU
ul. Wolności 44
87–800 Włocławek (kujawsko-pomorskie)
tel.: (54) 412 22 71 tel.kom. 0 601 636 992
e-mail: ptopwl@ptop.wloclawek.pl
www: www.ptop.wloclawek.pl

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE

LUBELSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI IM. "MAŁEGO KSIĘCIA"
ul. Lędzian 49
20–828 Lublin (lubelskie)
tel.: (81) 537 13 73, fax: (81) 537 13 96
e-mail: hospicjum@hospicjum.lublin.pl
www: hospicjum.lublin.pl

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

NZOZ DOMOWA OPIEKA PALIATYWNA DAR-MED W BRZOZOWIE
ul. Rynek 6A
36–200 Brzozów
tel.: (13) 434 31 22, tel. kom. 784 034 922 oraz całodobowo: 0 695 577 975
e-mail: nzozdar-med@wp.pl
www: www.dar-med.eu

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66–400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: (95) 307 03 87, faks: (95) 728 22 25
e-mail: hospicjumkamila@wp.pl
www: http://www.hospicjum-gorzow.pl

HOSPICJUM DOMOWE SPZOZ SPK W GUBINIE
ul. Śląska 35
66–620 Gubin
tel.: (68) 359 41 54
e-mail: beatkaf@onet.eu

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

NZOZ ŁÓDZKIE HOSPICJUM DLA DZIECI
ul. Łupkowa 1
91–528 Łódź (łódzkie)
tel.: (42) 656 97 97, 0 605 736 415
e-mail: hospicjum@hospicjumdladzieci.org
www: hospicjumdladzieci.org

HOSPICJUM DOMOWE DLA DZIECI ZIEMI ŁÓDZKIEJ
ul. Piotrkowska 17, wejście D
90–406 Łódź (łódzkie)
tel.: (42) 632 06 06, (42) 631 00 41 oraz całodobowo: 0 606 355 629
e-mail: medyk@gajusz.org.pl, biuro@gajusz.org.pl
www: gajusz.org.pl/hospicjum

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

KRAKOWSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI IM. KS. JÓZEFA TISCHNERA
ul. Różana 11/1
30–505 Kraków (małopolskie)
tel.: (12) 269 86 22, faks: (12) 269 86 21
e-mail: kontakt@hospicjumtischnera.org
www: www.hospicjumtischnera.org

"ALMA SPEI" HOSPICJUM DLA DZIECI W KRAKOWIE
ul. Dożynkowa 88 a
31–234 Kraków (małopolskie)
tel. 012 446 64 76, fax: 012 446 65 94, całodobowy: 666 722 753
e-mail: a.tatka@almaspei.pl
www: www.almaspei.pl

MAŁOPOLSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI
ul. Czerwonego Kapturka 10
31–711 Kraków (małopolskie)
tel.: (12) 643 72 21, (12) 643 72 21 oraz całodobowo 665 658 528
e-mail: biuro@mhd.org.pl
www: www.mhd.org.pl

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

NZOZ "BETA" W OSTROŁĘCE
ul. Skryta 15
07–410 Ostrołęka (mazowieckie)
tel.: (29) 760 77 89, całodobowo 501 156 959, 501437989
e-mail: slawomirjbaclawski@o2.pl

MIEJSKIE HOSPICJUM PŁOCKIE
ul. Piłsudskiego 37
09–410 Płock (mazowieckie)
tel.: (24) 266 44 00, (24) 268 69 26 oraz całodobowo 516 139 516
e-mail: hospicjum1987@o2.pl
www: www.hospicjum.org.pl

NZOZ PORADNIA LECZENIE BÓLU I PORADNIA OPIEKI PALIATYWNEJ, HOSPICJUM DOMOWE W RADOMIU
ul. 1905 roku 20
26–600 Radom (mazowieckie)
tel.: (48) 360 19 78 oraz całodobowo 608 478 853
e-mail: stazina@poczta.onet.pl

NZOZ WARSZAWSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI
ul. Agatowa 10
03–680 Warszawa (mazowieckie)
tel.: (22) 678 16 11, (22 678 17 11) fax: 678 99 32 oraz całodobowo 507 163 305
e-mail: poczta@hospicjum.waw.pl
www: www.hospicjum.waw.pl

WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

DOMOWE HOSPICJUM DLA DZIECI W OPOLU
ul. Armii Krajowej 11-13A
45-071 Opole
tel.: (77) 442 51 08, 501 414 055 (dyżurna pielęgniarka), 605 652 172 (dyżurny lekarz)
e-mail: hospicjum_dom@wp.pl
www: www.hospicjum.opole.pl

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

PODKARPACKIE HOSPICJUM DLA DZIECI
ul. Lwowska 132
35–301 Rzeszów (podkarpackie)
tel.: (17) 853 48 18; fax: 17 875 12 52
e-mail: sekretariat@hospicjum-podkarpackie.pl
www: www.hospicjum-podkarpackie.pl

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

HOSPICJUM DOMOWE W BIAŁEJ PODLASKIEJ
ul. Terebelska 57/65
21–500 Biała Podlaska (podlaskie)
tel.: (83) 414 72 11, fax: 83 414 72 20
e-mail: sekretariat@szpitalbp.pl; kszysztofro1968@wp.pl
www: http://www.szpitalbp.pl

NZOZ BIAŁOSTOCKIE HOSPICJUM DLA DZIECI
ul. Ciołkowskiego 88J
15-545 Białystok
tel.: (85) 66 22 003, 0 602 683 774
e-mail: pomozim@o2, pelaes@op.pl
www: www.pomozim.bialystok.pl

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI PALIATYWNEJ W SUWAŁKACH
ul. Szpitalna 54
16–402 Suwałki
tel.: (87) 567 69 10, fax: 87-567-69-10
e-mail: spzop@list.pl
www: www.paliatywna.suwalki.pl

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

HOSPICJUM IM. KS. E. DUTKIEWICZA SAC W GDAŃSKU
ul. M. Kopernika 6
80–208 Gdańsk (pomorskie)
tel.: (58) 340 61 00 (całodobowo), lekarz dyżurny, tel.: 604 474 900, pielęgniarka koordynująca, tel.: 604 474 300
e-mail: biuro@hospicjum.info
www: www.hospicjum.info

DOM HOSPICYJNY DLA DZIECI "BURSZTYNOWA PRZYSTAŃ"
Hospicjum Domowe dla Dzieci
ul. Dickmana 7
81-109 Gdynia
tel.: 58 661 55 52; Dyżurka pielęgniarek: 58 660 86 22 (całodobowo)
e.mail: hospicjum.gdynia@wp.pl; kontakt@bursztynowaprzystan.plwww: www.bursztynowaprzystan.pl; www.hospicjum.gdynia.pl

POMORSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI
Al. Zwycięstwa 30
80–219 Gdańsk
tel.: 0 665 864 242, faks (58) 741 22 55
e-mail: kontakt@pomorskiehospicjum.pl
www: www.pomorskiehospicjum.pl

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W BIELSKU-BIAŁEJ
ul. NMP Królowej Polski 15
43–300 Bielsko-Biała (śląskie)
tel.: (33) 811 03 67, 602 785 172
e-mail: hospicjum@sds.pl
www: www.hospicjum.sds.pl

STOWARZYSZENIE HOSPICJUM DAR SERCA W CZĘSTOCHOWIE
ul. Kopernika 34
42-200 Częstochowa
tel.: (34) 361 02 91, całodobowo 605 883 839; faks: 34 361 02 91
e-mail: darsercaczwa@wp.pl
www: www.hospicjumczestochowa.pl

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "PALIUM" W MYSZKOWIE
ul. Strażacka 45/6
42–300 Myszków (śląskie)
tel.: 519 304 966, 502 491 513 całodobowo
e-mail: hospicjum@palium-myszkow.pl
www: palium-myszkow.pl

ZESPÓŁ OPIEKI HOSPICYJNEJ PRZY SPOŁECZNYM TOWARZYSTWIE, HOSPICJUM CORDIS W KATOWICACH
ul. Ociepki
40–413 Katowice
tel.: (32) 222 35 13 oraz całodobowo (32) 223 26 88
e-mail: sekretariat@hospicjumcordis.pl
www: www.hospicjumcordis.pl

NZOZ ŚLĄSKIE HOSPICJUM DOMOWE DLA DZIECKA W TYCHACH
ul. Jaroszowicka 13
43–100 Tychy
tel.: (32) 447 36 84, pielęgniarka dyżurna (całodobowo) 600 441 028
e-mail: fundacja@hospicjumdladzieci-slask.org.pl
www: www.hospicjumdladzieci-slask.org.pl

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

KATOLICKIE HOSPICJUM DOMOWE DLA DZIECI I DOROSŁYCH IM. ŚW. FRANCISZKA W KIELCACH
ul. Biskupa Jaworskiego 22/6
25–430 Kielce (świętokrzyskie)
tel.: (41) 331 10 16, wolontariusz medyczny: 500291225
e-mail: ewaba3@wp.pl
www: www.katolickiehospicjumkielce.pl

HOSPICJUM DOMOWE DLA DZIECI NSZOZ GOMED W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM
ul. Polna 9f
27–400 Ostrowiec Świętokrzyski
tel.: (41) 263-11-88, 515- 294- 839 oraz całodobowo: 515 294 859
e-mail: hospicjum@gomed.com.pl
www: www.gomed.com.pl

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

HOSPICJUM ELBLĄSKIE IM. DR ALEKSANDRY GABRYSIAK
ul. Toruńska 17 B
82–300 Elbląg (warmińsko-mazurskie)
tel.: tel.: (55) 239 61 50, całodobowy do pielęgniarki dyżurnej: 602 748 732
e-mail: biuro@ehospicjum.pl
www: ehospicjum.pl

NZOZ HOSPICJUM DOMOWE, STACJA OPIEKI CARITAS W OLSZTYNIE
ul. Kościuszki 86
10–555 Olsztyn (warmińsko-mazurskie)
tel.: (089) 535 01 66, tel. kom. 0 501 239 188 faks: (089) 534 00 50
e-mail: hospicjum@hospicjum.artneo.pl
www: www.hospicjum.artneo.pl

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

WIELKOPOLSKIE STOWARZYSZENIE WOLONTARIUSZY OPIEKI PALIATYWNEJ "HOSPICJUM DOMOWE" W POZNANIU
ul. Bednarska 4
60–571 Poznań (wielkopolskie)
tel.: (61) 855 11 76, (61) 841 01 11 faks: (61) 855 32 30
e-mail: list@hospicjum-domowe.poznan.pl
www: www.hospicjum-domowe.poznan.pl

PORADNIA OPIEKI PALIATYWNEJ IM. SŁUGI BOŻEJ STANISŁAWY LESZCZYŃSKIEJ W PILE
ul. Rydygiera 1
64–920 Piła (wielkopolskie)
tel.: 605 951 949
www: tpch.pila.pl

FUNDACJA NA RZECZ ROZWOJU OCHRONY ZDROWIA, HOSPICJUM DOMOWE W GNIEŹNIE
ul. Łącznica 7
62–200 Gniezno
tel.: (61) 426 06 37, fax: (0-61) 426-38-75
e-mail: fundacja@fundacja.gniezno.pl
www: www.fundacja.gniezno.pl

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD MEDYCYNY PALIATYWNEJ W KALISZU
ul. Karłowicza 4
62–800 Kalisz
tel.: (62) 760 33 93, (62) 761 46 73, 696 047 119
e-mail: wiemaj@poczta.onet.pl

NZOZ OPIEKA PALIATYWNA W KOLE
ul. Pck 8/136A
62–600 Koło
tel.: 601 620 375, 601 620 374 (całodobowo)
e-mail: elzag@neostrada.pl

HOSPICJUM DOMOWE NZOZ MAXMED W KONINIE
ul. Listopada 26
62–510 Konin
tel.: (63) 243 63 31, (63) 243 63 30 oraz całodobowo 601 700 528
e-mail: maxmed@lm.pl

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIO-POMORSKIE

ZACHODNIOPOMORSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI
Al. Powstańców Wlkp. 66/68
70–111 Szczecin (zachodnio-pomorskie)
tel.: (91) 486 93 30
e-mail: info@zhdd.pl
www: www.zhdd.pl