PolskieRadio 24
Aneta Hołówek 04.11.2020

Bayern rozbił FC Salzburg. Lewandowski gole zadedykował legendzie. "Bądź silny, królu Gerdzie"

Po świetnej końcówce Bayern Monachium pokonał na wyjeździe FC Salzburg 6:2 w meczu 3. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. Robert Lewandowski zdobył dwa gole dla Bawarczyków. To pierwsze trafienia reprezentanta Polski w tym sezonie Ligi Mistrzów - "Lewy" zadedykował je legendzie, zdobył je w szczególnym dniu, stąd wyjątkowa dedykacja.
  • Bayern Monachium broni tytułu, a Lewandowski był najskuteczniejszym strzelcem poprzedniej edycji LM
  • W dwóch pierwszych meczach obecnej polskiemu napastnikowi nie udało się wpisać na listę strzelców
  • Bawarczycy w Salzburgu wygrali efektownie, ale jeszcze na kwadrans przed końcem spotkania remisowali 2:2

Lewandowski przełamał się w 21. minucie spotkania w Salzburgu, kiedy wykorzystał rzut karny.

Wcześniej niespodziewane prowadzenie gospodarzom dał Mergim Berisha. Bayern na przerwę schodził jednak prowadząc, bo do własnej siatki trafił Rasmus Kristensen.

W 66. minucie austriacka ekipa znów zaskoczyła obrońców trofeum; do remisu doprowadził Masaya Okugawa.

Robert Lewandowski pobije rekord legendy? "Lewy nie ma takiego instynktu, którym dysponował Gerd Mueller"

Końcówka należała jednak do gości. W 79. minucie z gola cieszył się Jerome Boateng, w 83. Leroy Sane, w 88. ponownie Lewandowski, który z bliska trafił głową, a w doliczonym przez sędziego czasie gry wynik ustalił Lucas Hernandez.

To było trzecie zwycięstwo w trzecim meczu Bayernu, który wyraźnie prowadzi w tabeli grupy A.

00:28 Kubicki po meczu LM.mp3 Po meczu w Salzburgu Lewandowskiego chwali były reprezentant Polski Dariusz Kubicki (IAR)

Wtorkowy dublet Polak zadedykował Gerdowi Muellerowi, legendzie Bayernu Monachium, który tego dnia obchodził 75. urodziny.

"Chciałbym zadedykować te gole wielkiej legendzie. Skala tego, co osiągnąłeś, motywuje mnie do pracy każdego dnia, by choć trochę zbliżyć się do twojej wielkości. Bądź silny, królu Gerdzie" – napisał Robert Lewandowski na Instagramie.

Gerd Mueller - rekordzista

W ubiegłym sezonie Bundesligi kapitan reprezentacji Polski został pierwszym piłkarzem od ponad 40 lat, który uzyskał 34 bramki w sezonie. Ostatnio udało się to Dieterowi Muellerowi z FC Koeln w 1976/77. Rekordzistą jest Gerd Mueller, który pięć lat wcześniej zdobył 40 goli. I właśnie ten rekord od kilku lat próbuje poprawić Lewandowski.

Gerd Mueller od kilku lat zmaga się z chorobą Alzheimera. - Jest już bardzo słaby - mówiła w przeddzień jego 75. urodzin jego żona Uschi. - Śpi i czeka na koniec - dodała.

Lokomotiw Moskwa - Atletico Madryt 1:1 (1:1)
FC Salzburg - Bayern Monachium 2:6 (1:2)
1. Bayern Monachium 3 3 0 0 12-3 9
2. Atletico Madryt 3 1 1 1 4-7 4
3. Lokomotiw Moskwa 3 0 2 1 4-5 2
4. FC Salzburg 3 0 1 2 6-11 1