Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Szewczuk 10.11.2020

Unijny budżet na lata 2021-27. Jest wstępna zgoda ws. jego kształtu

Porozumienie osiągnęli negocjatorzy Europarlamentu i krajów członkowskich po kilkumiesięcznych negocjacjach. Teraz te ustalenia muszą jeszcze ostatecznie zaakceptować unijne rządy i europosłowie na sesji plenarnej.

Wydatki Wspólnoty na kolejnych 7 lat zostały wprawdzie uzgodnione przez unijnych przywódców na lipcowym szczycie, ale konieczna jest jeszcze zgoda Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich, by budżet mógł zacząć obowiązywać od stycznia.

Potrzeba było kilkanaście sesji negocjacyjnych, często wielogodzinnych, by osiągnąć kompromis.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
parlament europejskie free europarlament free shutt 1200.jpg
Reforma polityki rolnej UE po 2022 r. – więcej wymagań, wyższe sankcje. PE publikuje swoje stanowisko

Zwiększona pula wydatków

Początkowo Parlament Europejski żądał dodatkowych 39 miliardów euro. Uważał, że to, co zostało uzgodnione na szczycie, jest niewystarczające. W trakcie negocjacji przedstawiciele Europarlamentu łagodzili swoje żądania.

Ostatecznie zdecydowano, że pula wydatków Unii zostanie zwiększona o kilkanaście miliardów euro w porównaniu z ustaleniami europejskich przywódców z lipca. Więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych między innymi na zdrowie, naukę i badania, program wymiany studentów Erasmus czy ochronę granic.

Czytaj także:

Polska i Węgry stawiają warunki

Te ustalenia muszą jeszcze zaakceptować jednomyślnie wszystkie kraje członkowskie. Zwykle takie zatwierdzenie było formalnością, ale nie tym razem. A to za sprawą nowych przepisów o powiązaniu wypłaty unijnych funduszy z kwestią praworządności.

Węgry i Polska nie chcą się na to zgodzić i mówią, że nie zaakceptują wydatków Unii na kolejnych 7 lat, jeśli ta warunkowość pozostanie.

ms