Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jakub Bawołek 25.11.2020

"Nie wszystko, co dobre dla mocarstw, będzie dobre dla całej Unii". Beata Szydło w obronie traktatów UE

Była premier Beata Szydło sprzeciwiła się w Europarlamencie próbom narzucania przez Unię rozwiązań niezgodnych z europejskimi traktatami. Chodzi o mechanizm uzależniający wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności. Europoseł PiS zarzuciła tym, którzy naciskają na takie powiązanie, chęć łamania praworządności.

- Nie ma w traktatach zapisanego powiązania funduszy europejskich czy budżetu europejskiego, wypłaty środków, z praworządnością. To próba narzucenia w tej chwili, przez większość będącą w tym Parlamencie, zasad, które nie są zapisane w traktatach. Jeśli mówicie o praworządności, musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy tej praworządności wy w tej chwili nie łamiecie - mówiła była polska premier. 

1200_Terlecki_EN.png
"Nie pozwolimy naruszać traktatów unijnych". Terlecki o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Polityk odpierała też zarzuty dotyczące łamania zasad państwa prawa w Polsce. Mówiła, że rząd wyłoniony w demokratycznych wyborach realizuje program poparty przez Polaków.

Posłuchaj
00:29 szydło.mp3 B.Szydło - mechanizm praworządnościowy niezgodny z traktatami UE (IAR)

- W Polsce praworządność ma się doskonale i polski rząd dba o interesy Polski i Polaków. Nie można arbitralnie narzucać mniejszości woli większości tylko dlatego, że Państwo, reprezentujący tutaj większość Parlamentu Europejskiego, uważacie, że to, co jest dobre dla was, jest dobre dla Unii Europejskiej. Tak nie jest. Unia Europejska to 27 państw, 27 wrażliwości, 27 narodów i 27 gospodarek - dodała Beata Szydło.

Była premier mówiła też, że uzgodniony kompromis dotyczący mechanizmu warunkowości jest złamaniem postanowień z lipcowego szczytu, na którym uzgodniono pakiet budżetowy. Na ten argument zwracają uwagę także Polska i Węgry. Oba kraje poinformowały, że nie mogą poprzeć całego pakietu budżetowego, czyli wydatków Unii na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii z powodu dołączonego do nich mechanizmu dot. praworządności.

kb