Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Przemysław Goławski 03.12.2020

Terlecki o poprawkach Senatu w ustawie covidowej: większość ma utrudnić prace Sejmu

- Możliwe, że Sejm przyjmie te poprawki Senatu do ustawy wprowadzającej tzw. tarczę 6.0, które zmieniają ustawę na lepsze - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Jego zdaniem jednak przeważająca część poprawek ma utrudnić pracę większości sejmowej.

Senat w sobotę zaakceptował ok. 450 poprawek do ustawy wprowadzającej tzw. tarczę 6.0. Poprawki rozszerzają zakres podmiotów, które będą mogły skorzystać z pomocy rządu w związku z COVID-19. Chodzi m.in. o firmy z branży turystycznej. Sejm ma zająć się poprawkami Senatu na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 9 grudnia.

Czytaj także:

Wicemarszałek Terlecki w Radiu Plus zauważył, że na głosowanie tych poprawek Sejm będzie musiał poświęcić "dobrych parę godzin". Według niego poprawki wniesione przez senatorów są "często niezasadne".

Analiza poprawek

Ryszard Terlecki poinformował, że trwa szczegółowa i precyzyjna analiza tych poprawek. - Oczywiście tam, gdzie w jakiś sposób są one do przyjęcia i zmieniają na lepsze ustawę, to możliwe jest, że Sejm je przyjmie. Ale w większości są tylko po to, żeby odwlec czy utrudnić pracę większości sejmowej - dodał wicemarszałek.

autobus shu1200.jpg
Tarcza branżowa zostanie rozszerzona. Jest deklaracja wiceministra rozwoju

Poprawki przyjęte w sobotę przez Senat do tzw. tarczy 6.0 rozszerzyły katalog przedsiębiorców prowadzących działalność przypisaną do kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) o kilkadziesiąt pozycji. Są to m.in. piekarnie, niewyspecjalizowane sklepy z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, sprzedawcy sprzętu telekomunikacyjnego, sprzedawcy ubrań, sklepy meblarskie, księgarnie, wyspecjalizowane sklepy medyczne, drogerie, outlety, taksówkarze, zajmujący się cateringiem, fryzjerzy czy osoby wynajmujące nieruchomości.

Pomoc dla kolejnych branż

Senat chce również, by pomoc covidowa mogła też trafić do branży turystycznej (prowadzących hotele, informację turystyczną, agentów turystycznych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, pośredników). Poprawki zakładają także przyznanie wsparcia dla szeroko rozumianej branży kulturalnej np. podmiotów prowadzących artystyczną i literacką działalność twórczą, muzeów, firm zajmujących się nagraniami muzycznymi.

Czytaj także:

Zgodnie z jedną z poprawek, pomocą państwa mają być objęte także firmy, które szczególnie ucierpiały z powodu COVID-19 i rozpoczęły swoją działalność po 30 listopada 2019 r. O przyznanie świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, mogliby wystąpić przedsiębiorcy, jeśli uzyskany przez nich przychód w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim albo w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

dn