Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Konto Usunięte Konto Usunięte 05.12.2020

Polska nie odrzuciła niemieckiej propozycji pomocy. MSZ odpowiedziało politykom KO

"Informacje, jakoby Polska odmówiła przyjęcia pomocy ze strony Niemiec, są nieprawdziwe" - napisał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Odpowiedział w ten sposób politykom Koalicji Obywatelskiej, którzy zażądali od premiera i szefa dyplomacji wyjaśnień ws. rzekomego odrzucenia przez polski rząd koronawirusowego wsparcia.

Zamieszanie, które opozycja podtrzymuje, w sprawie oferowanej ze strony Niemiec pomocy zaczęło się od wpisu ministra ds. Europejskich w niemieckim MSZ M. Rotha z 21 października. Opublikowane na Twitterze w języku polskim oświadczenie brzmiało: "Solidarność w tych trudnych czasach jest dla nas szczególnie ważna. Pomagamy naszym europejskim sąsiadom i partnerom w ochronie zdrowia ludzi i w skutecznym zwalczaniu pandemii konornawirusa". Tego samego dnia niemiecka gazeta "Die Welt" stwierdziła, że polski rząd jest zbyt dumny, by poprosić Niemców o pomoc w walce z pandemią.

Czytaj więcej
koronawirus 1200 pap (11).jpg
Strategia walki z pandemią. Jarosław Sellin: w Polsce nie brakuje ani sprzętu, ani pieniędzy

Jak wyjaśnia jednak wiceminister Szymon Szynkoski vel Sęk następnego dnia - kanałami dyplomatycznymi MSZ RFN zapewniło o gotowości udzielenia pomocy "w razie potrzeby", ale bez formułowania konkretnej oferty.

Brak możliwości pomocy w zakresie personelu

Politycy KO zaczęli rozpowszechniać informacje, że Polska odrzuciła niemiecką pomocą, a Krzysztof Brejza, Dariusz Joński i Michał Szczerba zażądali od premiera i szefa polskiej dyplomacji udostępnienia oficjalnych dokumentów w tej sprawie.

W odpowiedzi na pisma posłów, MSZ wskazało, że 10 listopada Polska przekazała stronie niemieckiej odpowiedź odnośnie propozycji pomocy. "W związku z rozbudową sieci szpitali tymczasowych, zgłosiliśmy zainteresowanie ew. wsparciem w obszarze personelu medycznego, które byłoby bardzo pomocne" - napisano.

Jak informuje dalej MSZ, odpowiedź na tę prośbę nadeszła jeszcze tego samego dnia. "Strona niemiecka przekazała, że nie widzi możliwości wsparcia personelem medyczny" - stwierdza MSZ w piśmie do polityków KO.

Trzy dni później tj. 13 listopada Niemcy uzupełnili tę informacje sugerując, że "ewentualna forma pomocy w zakresie personelu medycznego mogłaby zostać udzielona w formie podobnej, jak w przypadku Czech (2 lekarzy wojskowych w szpitalu w Pradze)". "Wszystkie kraje mierzą się z deficytami personelu, a RFN nie dysponuje lekarzami innymi niż wojskowi" - odpowiedziała strona niemiecka.

Jednocześnie Polska zapewniła sąsiadów, że nie potrzebuje aktualnie dodatkowego sprzętu, bo nasze obecne zasoby są wystarczające.

Sprostowanie i apel do posłów opozycji

MSZ poinformowało także polityków KO, że Prezydent Andrzej Duda podziękował Prezydentowi RFN F. W. Steinmeierowi za deklarację pomocy i sam również zapewnił, że Polska jest gotowa takiej pomocy udzielić Niemcom.

MSZ wskazało ponadto, że w czasie pandemii Polska udzieliła pomocy wielu innym krajom. W zakresie współpracy wsparcia NATO: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Irakowi i Gruzji. Z kolei w ramach stosunków międzypaństwowych pomocy finansowej, medycznej lub materialnej udzielono m.in.: Hiszpanii, Włochom, Armenii, Bośni oraz biuru ONZ dr. Koordynacji Pomocy Humaniternej.

Czytaj więcej
szpital free 1200.jpg
Po kilkaset wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 w każdym z województw

Przypomniano także pomoc polskich zespołów medycznych we Włoszech, USA Etiopii, Libanie i na Słowenii.

Resort spraw zagranicznych zaapelował też w piśmie do polityków opozycji, by nie rozprzestrzeniali w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji, bo Polska nie odrzuciła niemieckiej propozycji pomocy. 

"Fakt taki nie miał miejsca, ani też nigdy nie było to Polski intencją. Próby powielania przekłamań zarówno w polskiej, jak i w niemieckiej przestrzeni publicznej i towarzyszący im szum medialny nie służą dobrej współpracy w gronie europejskich partnerów, szczególnie w tak wymagającym dla naszego społeczeństwa okresie" - napisano.

jp/tvp.info