Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Szewczuk 08.12.2020

Negocjacje ws. budżetu UE. Rzecznik rządu: Polska i Węgry podtrzymują swoje stanowiska

- Jesteśmy przekonani, że stanowisko Polski i Węgier zbiera coraz więcej poparcia w Unii Europejskiej. Jasność przepisów jest najważniejsza - oświadczył po spotkaniu premierów Polski i Węgier rzecznik rządu Piotr Müller.

Mateusz Morawiecki i Viktor Orban spotkali się w Warszawie. Premier Węgier rozmawiał także z wicepremierem, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
en orban morawiecki budapeszt 1200.jpg
Viktor Orban w Warszawie: jesteśmy blisko porozumienia, które będzie dobre dla Polski i Węgier

Dojdzie do porozumienia?

- Polska i Węgry wspólnie podtrzymują swoje stanowisko dotyczące konieczności rozdzielenia kwestii związanych z oceną praworządności od kwestii związanej z oceną unijnego budżetu - mówił Piotr Müller. Rzecznik rządu dodał, że jest szansa, by na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej doszło do porozumienia.

- Chcemy, żeby kryteria dotyczące budżetu unijnego odnosiły się do budżetu unijnego i tylko do niego to znaczy, żeby kryteria związane z potencjalnym odebraniem środków budżetowych dotyczyły właśnie bezpośrednio realizacji budżetu, chociażby kwestii związanych z jego nieprawidłowym wydatkowaniem czy kwestiami związanymi z niegospodarnością - dodał polityk. 

Czytaj również

Stanowisko Polski i Węgier

W czwartek i piątek unijni przywódcy powrócą do negocjacji ram finansowych Unii podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Polska i Węgry zapowiedziały weto, jeśli realizacja budżetu UE będzie powiązana z przestrzeganiem praworządności.

Polski rząd argumentuje, że mechanizm "fundusze za praworządność" jest niezgodny z unijnymi traktatami i może być stosowany arbitralnie, na podstawie kryteriów politycznych. Bruksela i prezydencja niemiecka wzywają natomiast Polskę i Węgry do przyjęcia unijnego pakietu budżetowego, w tym funduszu odbudowy po pandemii wraz z rozporządzeniem uzależniającym wypłaty środków od przestrzegania praworządności.