Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Piotr Krupiński 11.12.2020

"Wygrała Polska". Prezes PSL przekazał gratulacje po szczycie Unii Europejskiej

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz pogratulował wszystkim Polakom rezultatów szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Jego uczestnicy zgodzili się w czwartek na pakiet budżetowy i dołączony do niego mechanizm praworządnościowy.

Kompromis był możliwy, bo mechanizm obwarowany został wytycznymi i warunkami co do możliwości jego użycia. To sprawiło, że Polska i Węgry wycofały swój sprzeciw.

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w Programie 1 Telewizji Polskiej, że na szczycie "przegrali radykałowie, a wygrała Polska". Zwrócił jednak uwagę, że nasz kraj poniósł straty wskutek zamieszania, związanego z unijnym budżetem. - Przez tę groźbę weta prace nad wdrożeniem budżetu opóźniły się o około pół roku, a nad funduszem odbudowy pocovidowej o minimum pół roku - podkreślił prezes PSL.

Premier Mateusz Morawiecki 1200 PAP.jpg
Konkluzje po szczycie UE. Prof. Legutko: to wielki sukces, osiągnęliśmy tyle, ile mogliśmy osiągnąć

Korzystny zapis

Polska i Węgry zgłaszały zastrzeżenia do pakietu budżetowego z powodu dołączonego do niego mechanizmu, uzależniającego wypłaty unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. Zdaniem tych państw, mechanizm był nieprecyzyjny i mógłby być wykorzystywany w decyzjach arbitralnych, motywowanych politycznie.

Posłuchaj
00:10 10789711_1.mp3 Władysław Kosiniak-Kamysz o rezultatach szczytu UE (IAR)

W wyniku osiągniętego kompromisu we wnioskach ze szczytu napisano, że celem przepisów dotyczących warunkowości jest ochrona unijnego budżetu przed oszustwami, korupcją i konfliktem interesów. Jest też mowa o tym, że samo stwierdzenie naruszenia praworządności nie jest powodem do uruchomienia mechanizmu warunkowości. O taki zapis zabiegała strona polska. W ocenie polskich dyplomatów decyzja szczytu to gwarancja stosowania rozporządzenia, które daje Polsce bezpieczeństwo budżetowe.

Czytaj także:

Cały pakiet finansowy, czyli budżet Unii na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy po pandemii, to prawie dwa biliony euro. Dla Polski przewidziano około 123 miliardów euro dotacji, w tym 27 miliardów euro z funduszu odbudowy. Poza tym Polska może liczyć na prawie 32 miliardy euro tanich pożyczek z funduszu.

pkr