Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Błaszczyk 17.12.2020

Państwa V4 chcą "faktycznej kontroli" nad migracjami w UE. Jest wspólna deklaracja

Szef MSWiA Mariusz Kamiński, wraz ze swoimi odpowiednikami z Grupy Wyszehradzkiej oraz Estonii i Słowenii, podpisał wspólne stanowisko wobec Nowego Paktu w sprawie Migracji i Azylu - przekazało biuro prasowe MSWiA. Jak przekazał resort, dokument został przekazany prezydencji niemieckiej i nadchodzącej prezydencji portugalskiej w Radzie UE oraz Komisji Europejskiej.

Dokument zawiera wspólne stanowisko ministrów, że mechanizm solidarności powinien pozostać "otwarty" i być wyrażany w sposób "suwerenny". "Wsparcie w sytuacji presji migracyjnej jest niezbędne, ale musi być elastyczne i dawać swobodę doboru środków zgodnie z możliwościami państw członkowskich" - podkreślono. 

migranci shutterstock_1052871698 1200.jpg
Przydacz: Polska ochrania wschodnią granicę UE, nie zgodzi się na przymusową relokację migrantów

Potrzeba "faktycznej kontroli"

W komunikacie MSWiA wskazano, że ministrowie zgodzili się, że przyszłe rozwiązania powinny zapewniać "faktyczną kontrolę" nad przepływami migracyjnymi w Unii Europejskiej. "(...) Co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania strefy Schengen, tak by adekwatnie reagować na ewentualne kryzysy migracyjne – zarówno te w basenie Morza Śródziemnego, jak również na wschodzie wspólnoty" - wyjaśniono.

Czytaj także:

Dodano, że "nieodzownym" jest, żeby Unia Europejska posiadała narzędzia nacisku na państwa trzecie, "niewspółpracujące w dziedzinie migracji". "Organizacje międzynarodowe operujące na południu Europy, w tym uczestniczące w akcjach ratunkowych na morzu, muszą działać według ścisłego protokołu, zapobiegającego tworzeniu kanałów napływu nielegalnej migracji do UE" - zaznaczyło MSWiA.

"Potwierdzenie wyznaczonych linii"

Biuro prasowe ministerstwa wyjaśniło, że dokument ze stanowiskiem polityków powstał w wyniku prac polskiej prezydencji w grupie V4 i jest efektem doprowadzenia do porozumienia szerszej grupy państw podczas wideokonferencji zwołanej 4 grudnia.

"Ustępująca prezydencja niemiecka oraz przejmująca od 1 stycznia 2021 r. kierownictwo prac w Radzie UE Portugalia otrzymują poprzez ten dokument potwierdzenie wyznaczonych linii akceptowalnego kompromisu przez państwa naszego regionu w ramach dalszych prac nad polityką migracyjno-azylową UE" - poinformowano.


mbl