Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 03.10.2010

Palikot: PO to naturalny koalicjant

Poseł Janusz Palikot, który zorganizował kongres ruchu "Nowoczesna Polska", widzi w PO, po następnych wyborach parlamentarnych, naturalnego koalicjanta.
Palikot: PO to naturalny koalicjant(fot. PAP)

W sobotę lubelski poseł ogłosił, że odchodzi z Platformy Obywatelskiej.
Na kongresie lubelski poseł przedstawił 15 postulatów. Dotyczą one między innymi legalizacji związków partnerskich, pełnej laicyzacji państwa oraz jawności wszystkich dokumentów urzędowych.

Janusz Palikot podkreślił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że rezygnacja z członkostwa w PO oraz tworzenie nowego ugrupowania nie było ustalane z Donaldem Tuskiem. Mimo to, kontrowersyjny polityki wierzy, że możliwa jest współpraca jego ruchu z Platformą.

Jak zaznaczył, PO zależy na utrzymaniu poparcia na poziomie czterdziestu kilku procent. Dlatego też, partia ta unika podejmowania kontrowersyjnych decyzji, których realizacji chciałaby spora część społeczeństwa. Palikot wyjaśnił, że widzi w tym szansę dla swojego ruchu.

Według Janusza Palikota, Donald Tusk - mimo że drepcze w ostatnim czasie w miejscu, jest po Aleksandrze Kwaśniewskim najzdolniejszym współczesnym polskim politykiem.

Poseł Palikot poinformował w Radiowej Jedynce, że nie będzie już czynnie działał w Sejmie. 6 grudnia złoży swój mandat poselski.

Sondaż: cztery partie w Sejmie

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w dzisiaj, na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 36,9 procent wyborców, a na Prawo i Sprawiedliwość - 27,9 procent - wynika z sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia. W Sejmie znalazłyby się też Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe. Chęć głosowania na SLD zadeklarowało 15,5 procent ankietowanych, a na ludowców - 5,4 procent. Z kolei 3,8 procent respondentów zagłosowałoby na Ruchu Poparcia Janusza Palikota "Nowoczesna Polska".

Udział w wyborach zadeklarowało 46 procent uczestników badania co oznacza niemal 5-procentowy spadek w porównaniu do sondażu z początku września. 40 procent ankietowanych twierdzi, że nie poszłoby głosować.

Badanie przeprowadzono 1 października na grupie 1083 osób, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95. Techniką badawczą była metoda telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

to