Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 18.01.2021

Szefowie unijnych instytucji wzywają do uwolnienia Nawalnego. Polacy chcą debaty w PE

Szefowie unijnych instytucji zaapelowali o natychmiastowe uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Polscy europosłowie domagają się debaty na rozpoczynającej się dzisiaj sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Także dziś spodziewane jest wspólne oświadczenie 27 krajów członkowskich - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
1200_Charles_Michel_PAP.png
"Zatrzymanie Nawalnego jest niedopuszczalne". Szef Rady Europejskiej krytykuje Rosję

Rosyjski opozycjonista, który został aresztowany po wylądowaniu na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, wrócił do kraju po 5-miesięcznym pobycie w Niemczech. Tam był leczony po próbie otrucia chemicznym środkiem bojowym nowiczok.

Czytaj także:

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel nazwał zatrzymanie rosyjskiego opozycjonisty niedopuszczalnym.

Posłuchaj
00:54 10852983_1 (1).mp3 Szefowie unijnych instytucji wzywają do uwolnienia Nawalnego. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli napisał na Twitterze, że to przestępstwo dla międzynarodowej społeczności, dla Europy, która uratowała mu życie. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podkreślił, że nie do zaakceptowania jest upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości i dodał, że rosyjskie władze muszą przestrzegać praw opozycjonisty.

1200_Rosja_Forum.png
Moskwa: rosyjski aktywista zatrzymany na lotnisku, oczekiwał na przylot Nawalnego

Polscy europosłowie uważają, że tą sprawą Parlament Europejski powinien się zająć na rozpoczynającej się dziś po południu sesji plenarnej. Europoseł Andrzej Halicki poinformował, że uruchomił procedurę o szybką debatę na ten temat, po której - jak napisał - powinny nastąpić precyzyjne działania Komisji Europejskiej i unijnych krajów. 

- Unia musi działać szybko - podkreślił. Dodał, że zatrzymanie rosyjskiego opozycjonisty to haniebne i autorytarne metody Putina. Europoseł Anna Fotyga napisała na Twitterze, że Parlament Europejski musi potępić zatrzymanie Aleksieja Nawalnego. Podkreśliła, że konieczny jest jasny sygnał sprzeciwu wobec działań Kremla. Była minister spraw zagranicznych dodała, że w tej sprawie jest zgoda europejskich konserwatystów i przedstawicieli pozostałych grup politycznych w Europarlamencie.

Program rozpoczynającej się dziś 4-dniowej sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli jest już uzgodniony, ale zmienić można go jeszcze na otwarciu, przyjmując wniosek większością głosów europosłów.

pp