Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Konto Usunięte Konto Usunięte 23.01.2021

Grupa europosłów chce sankcji wobec Rosji. Chodzi o sprawę Nawalnego

Przedstawiciele czterech grup w Parlamencie Europejskim zaapelowali o sankcje wobec osób bezpośrednio odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka w Rosji, lub je umożliwiających. Pod listem do przewodniczącej Komisji Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji podpisali się Anna Fotyga z grupy konserwatystów, Miriam Lexmann z chadeków, Raphael Glucksmann z frakcji socjalistów oraz Petras Austrevicius. To reakcja na niedawne aresztowanie w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i ubiegłoroczną próbę jego otrucia

O liście poinformowała na Twitterze polska europoseł.

Deputowani napisali, że Aleksiej Nawalny wykrył i nagłośnił zbrodnie oraz system korupcyjny reżimu Władimira Putina. Zanim został aresztowany wskazał na osiem osób, które - jak napisali deputowani - powinny być objęte niedawno uzgodnionymi unijnymi sankcjami za łamanie praw człowieka. W tej grupie są ministrowie, oligarchowie i szefowie banków.

Czytaj więcej
protest 1200 forum.jpg
Rosja: protesty w obronie Nawalnego. Policja zatrzymuje demonstrantów

Apel o zdecydowane stanowisko UE

Deputowani przypomnieli, że Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, iż zarzuty wobec Aleksieja Nawalnego są motywowane politycznie i łamią jego prawa. Dodali, że to samo dotyczy jego aresztowania w związku z fałszywymi zarzutami o naruszenie warunków zwolnienia warunkowego.

Posłuchaj
00:53 10864681_1.mp3 Apel grupy europosłów o sankcje wobec osób łamiących prawa człowieka w Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

"Ukierunkowane sankcje przeciwko poważnym naruszeniom praw człowieka w Rosji nie powinny pozostawiać wątpliwości co do zdecydowanego stanowiska Unii Europejskiej" - napisali europosłowie. Podkreślili też, że w związku z nadużywaniem władzy w wielu krajach, w szczególności w Rosji i używaniem zasobów państwowych do represji wobec obywateli, Unia powinna nakładać również restrykcje za korupcję.

Europosłowie wezwali więc Komisję, by zaproponowała zmiany w unijnym reżimie sankcyjnym dotyczącym łamania praw człowieka, wzorowanym na amerykańskiej ustawie Magnickiego.

Czytaj także:

jp