Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 25.01.2021

We Francji szerzą się nowe odmiany koronawirusa. Rada Naukowa chce zaostrzenia lockdownu

Francuska Rada Naukowa doradzająca rządowi w sprawie pandemii koronawirusa stwierdziła, że wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu jest coraz bardziej prawdopodobne i wiąże się z pojawieniem się mutacji SARS-CoV-2.

Zaostrzenie restrykcji jest konieczne, aby powstrzymać transmisję bardziej zaraźliwych odmian koronawirusa - apelują francuscy eksperci. Obecnie w całym kraju obwiązuje godzina policyjna.

koronawirus free laboratorium shutt 1200 .jpg
Nowe odmiany koronawirusa w RPA i Brazylii, zaostrzenia przepisów w Europie. COVID-19 na świecie
Posłuchaj
00:58 Francja lockdown Folzer IAR.mp3 Francuska Rada Naukowa mówi o nowym lockdownie. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

"Decyzja należy do polityków"

Przewodniczący Rady Naukowej profesor Jean-François Delfraissy stwierdził, że istnieją dwa scenariusze dotyczące wprowadzenia narodowej kwarantanny.

- Czy będzie to luźniejszy lockdown - taki jak w listopadzie - czy ostrzejszy, podobnie jak w marcu? Ta decyzja należy do polityków - mówił stacji BFM TV francuski ekspert. Zalecił, aby osoby starsze oraz te z podwyższonym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby dobrowolnie udały się na dwumiesięczną samoizolację.

Według profesora Delfraissy, pojawienie się wariantów koronawirusa zmusza władze do zaostrzenia reżimu sanitarnego. - Z powodu tych mutacji walczymy z niemal całkowicie nową pandemią - przekonywał ekspert.

Czytaj również:

kontrol forum 1200 .jpg
Szwecja zamyka granicę z Norwegią. Obawa przed brytyjską mutacją koronawirusa wykrytą pod Oslo

Nowe odmiany wirusa we Francji

Według Rady Naukowej, brytyjski wariant wirusa jest szczególnie obecny w aglomeracji Paryża, gdzie powoduje on niemal 10 procent zakażeń. Z kolei jeden procent Francuzów zakaziło się już południowoafrykańskim wariantem.

Z ostatnich badań wynika, że odmiana ta jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ obniża ona skuteczność szczepionki o 40 procent. Władze monitorują także rozwój brazylijskiej odmiany wirusa - częściowo odpornej na szczepionkę - wykrytej we francuskich terytoriach zamorskich.

Obecnie we Francji ponad 26 tysięcy osób przebywa w szpitalach z powodu COVID-19. Na tę chorobę umiera średnio 300 osób dziennie.

jmo