Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 27.01.2021

Dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Przedstawiciele KE chcą ujawnienia umowy z AstraZeneca

Przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili, że domagają się, aby została upubliczniona umowa z firmą AstraZeneca na dostawy do Unii Europejskiej szczepionek przeciw COVID-19. Kilka godzin temu informowała o tym agencja Reutera. AstraZeneca, która w piątek ma otrzymać zgodę na sprzedaż swoich preparatów w UE powiadomiła Brukselę, że dostawy do krajów członkowskich będą mniejsze niż planowano w pierwszym kwartale.

Na linii Komisja Europejska - AstraZeneca iskrzy od kilku dni. W związku z informacją o problemach z dostawą zakontraktowanej liczby szczepionek Bruksela zażądała wyjaśnień od koncernu.

shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
"Nowy plan dostaw szczepionek absolutnie nie do zaakceptowania". Kolejne spotkanie KE z firmą AstraZeneca

Poniedziałkowe rozmowy przedstawicieli Komisji z brytyjsko-szwedzką firmą nie przyniosły rezultatu. Komisarz do spraw zdrowia określiła je jako rozczarowujące. Podkreśliła, że zmniejszenie dostaw będzie złamaniem umowy, co dla Unii jest nie do zaakceptowania.

Posłuchaj
00:52 AstraZeneca.mp3 Przedstawiciele KE potwierdzają, że chcą ujawnienia umowy z AstraZeneca. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

AtraZeneca tłumaczy, że to nie jest naruszenie warunków kontraktu, bo nie ma w nim zobowiązania do przestrzegania harmonogramu dostaw. Według firmy mowa jest jedynie o staraniach, aby dostawy były realizowane na czas.

- Ponieważ pojawiły się wątpliwości chcemy, żeby kontrakt został upubliczniony, by wszyscy mogli sami sprawdzić wynegocjowane warunki dostaw szczepionek do Unii - powiedział jeden z unijnych urzędników.

Obie szczepionki - zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech - działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Obie szczepionki - zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech - działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

mr