Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 03.02.2021

Ekspert: UE powinna zaostrzyć sankcje gospodarcze i finansowe wobec Rosji

W Unii Europejskiej coraz więcej jest głosów o zaostrzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji w reakcji na ostatnie wydarzenia. Jeden z liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny dwa tygodnie temu został aresztowany, a we wtorek  moskiewski sąd zdecydował o odesłaniu go do łagru na 2 lata i 8 miesięcy.

Tomasz Włostowski, ekspert do spraw polityki handlowej, powiedział Polskiemu Radiu, że Unia powinna wysłać silny sygnał wobec Rosji, że ostatnie decyzje będą kosztowne.

1200_protesty_Rosja_PAP.png
Nawalny trafi do kolonii karnej. Rosyjskie służby brutalnie pacyfikują protesty w jego obronie
Posłuchaj
00:55 Sankcje Rosja UE.mp3 W UE mówi się coraz więcej o mocniejszych sankcjach wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Jego zdaniem powinny to być sankcje handlowe obejmujące embargo na główny eksport rosyjski na unijny rynek, czyli takie towary jak stal i produkty stalowe, węgiel, czy też produkty chemiczne i nawozy.

Czytaj również:

Jest też "opcja atomowa"

Unia Europejska free shutt-1200.jpg
Zgoda UE ws. sankcji za łamanie praw człowieka. Przepisy wzorowane na ustawie Magnickiego

Druga kategoria sankcji to restrykcje finansowe. - Czyli odcięcie dużych firm rosyjskich od europejskiego systemu finansowego, pożyczek z banków europejskich, czy też tak zwana broń nuklearna w relacjach handlowych z Rosją, o której się już mówiło wielokrotnie, czyli odcięcie Rosji od systemu SWIFT - powiedział Tomasz Włostowski.

SWIFT to globalny system rozliczeń finansowych. Odcięcie od niego rosyjskich banków nazywane jest opcją atomową, bo sparaliżowałoby wymianę handlową.

jmo