Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 04.02.2021

Efekty uboczne po szczepieniu na COVID-19. Ponad 30 proc. brytyjskich pacjentów zgłosiło problemy

Ponad jedna trzecia osób w Wielkiej Brytanii, którym podano szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19, miała drobne efekty uboczne, takie jak ból wokół miejsca zastrzyku - wynika z opublikowanego w czwartek badania brytyjskiej służby zdrowia.

Wraz z rozpoczęciem szczepień, co nastąpiło 8 grudnia 2020 roku, służba zdrowia zwróciła się do osób zaszczepionych o raportowanie samopoczucia poprzez specjalną aplikację. Jak do tej pory zrobiło to ponad 275 tys. osób, z czego jak zaznaczono, dużą część stanowią pracownicy medyczni, więc nie jest to reprezentatywna próba.

shutter laboratorium badania szczepionka 1200.jpg
Mieszanie szczepionek od różnych producentów. Brytyjscy naukowcy rozpoczęli badania

Przeanalizowano reakcje prawie 36 tys. osób, z których 23,3 tys. otrzymało jedynie pierwszą dawkę, a 12,4 tys. - obie. Wszystkie zaszczepiono w grudniu, gdy w użyciu była tylko szczepionka firm Pfizer i BioNTech.

Skutki uboczne

Z badania wynika, że 37 proc. raportujących doświadczyło miejscowych efektów ubocznych, takich jak ból lub obrzęk w pobliżu miejsca wstrzyknięcia, po pierwszej dawce, a wśród osób, które otrzymały dwie dawki, ten odsetek wzrósł do 45 proc.

Czytaj dalej:

U 14 proc. w ciągu siedmiu dni od przyjęcia pierwszej dawki wystąpił co najmniej jeden skutek uboczny dotyczący całego organizmu taki jak gorączka, bóle lub dreszcze, a po przyjęciu drugiej dawki odsetek ten wzrósł do około 22 proc.

COVID-19 szczepionka badania pfizer F 1200.jpg
Brytyjski wiceminister: na świecie jest ok. 4 tys. wariantów wirusa powodującego COVID-19

Wszystkie te efekty uboczne ustąpiły w ciągu kilku dni.

Ponad 10 mln zaszczepionych

Tymczasem jak podał w czwartek po południu brytyjski rząd, liczba osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki wzrosła do 10,49 mln, zaś drugą - do 502 tys. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 915 zgonów, co jest pierwszym przypadkiem od 5 stycznia, by bilans niedotyczący dni weekendowych był niższy niż tysiąc. Wykryto także 20 634 nowe zakażenia, co jest zbliżoną liczbą do tych z ostatnich kilku dni.

Dotychczasowy bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to 3 892 459 wykrytych zakażeń i 110 250 zmarłych.

fc