Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Bączek 09.02.2021

Brytyjski wariant koronawirusa bardziej śmiertelny niż "klasyczny". Wyniki nowych badań

Najnowsze badania potwierdzają wcześniejsze podejrzenia, że tzw. brytyjski wariant koronawirusa jest bardziej śmiertelny niż wariant "klasyczny". Związane z nim ryzyko zgonu jest najprawdopodobniej o 35 proc. większe.
Wielka Brytania koronawirus 1200 PAP.jpg
Wielka Brytania: masowe badania po wykryciu kolejnych mutacji COVID-19

Wskazują na to badania miliona osób, które testowano na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r. Wśród tych osób prawie 3 tys. zmarło z powodu COVID-19. Stwierdzono, że u pacjentów z nowym, tzw. brytyjskim wariantem koronawirusa ryzyko zgonu jest o 35 proc. większe.

Czytaj także:

- W grupie mężczyzn w wieku od 55. do 69. roku życia, zakażonych wcześniejszym wariantem koronawirusa, w badanym okresie doszło do jednego zgonu na 180 przypadków zakażenia. Wśród zakażonych brytyjskim wariantem jeden zgon przypadał już na 140 przypadków - twierdzi jeden z głównych autorów badania, dr Nicholas Davies z London School of Tropical Medicine and Hygiene.

1200_Johnson_PAP.png
"Przerażająca liczba zgonów". Premier Wielkiej Brytanii ostrzega przed pandemią

Specjalista podkreśla, że ryzyko zgonu wśród osób poniżej 54 lat jest i tak nadal jest niskie. Bardziej zagrożone są natomiast osoby starsze. W przypadku kobiet w wieku 70-84 lat ryzyko zgonu w ciągu 28 dni z powodu COVID-19 dotychczas nie przekraczało 2,9 proc., jednak nowy wariant brytyjski zwiększył je do 3,7 proc., ryzyko to rośnie wraz z wiekiem. Wśród kobiet powyżej 85 lat wariant brytyjski koronawirusa zwiększył je z 12,8 proc. do 16,4 proc.

Podobnie jest u mężczyzn - odsetek zgonów wśród osób w wieku 70-84 lat zakażonych wcześniejszą odmianą koronawirusa wynosił 4,7 proc., a brytyjski wariant zwiększył je do 6,1 proc. U starszych mężczyzn, powyżej 85 lat, ryzyko zgonu wzrosło z 17,1 proc. do 21,7 proc. w przypadku nowego koronawirusa, który w grudniu 2020 r. zaczął się rozprzestrzeniać w hrabstwie Kent.

"To są wstępne wyniki badań"

Badania te nie obejmują osób, u których SARS-CoV-2 wykryto podczas pobytu w szpitalu, a także tych, którzy zostali zakażeni, ale nie byli testowani. Nadal też są to wstępne wyniki badań. Dr Davies zapowiedział, że zostaną one jeszcze zaktualizowane po uwzględnieniu większej grupy zakażonych z pozytywnym wynikiem testu.

Jego zdaniem w dalszych badaniach śmiertelność brytyjskiego wariantu koronawirusa nie zmniejszy się. Sugeruje wręcz, że może być ona większa.

Wyniki tych badań - jeszcze przed zrecenzowaniem - opublikował internetowy serwis medyczny medRxiv.

***

Szczepionki Pfizer-BioNTech i Moderna (opr. Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki Pfizer-BioNTech i Moderna (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb