Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Joanna Twardowska 12.02.2021

"Liczę, że wkrótce pokonamy pandemię". Prezydent powołał Radę Ochrony Zdrowia

- Zaczynamy pracę Rady Ochrony Zdrowia od momentu, w którym spotykamy się z wielkim wyzwaniem - mówił na inauguracyjnym posiedzeniu Rady Ochrony Zdrowia prezydent Andrzej Duda. Dodał, że liczy, że "wkrótce pokonamy pandemię i zajmiemy się naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce".
Andrzej Duda PAP 1200.jpg
Polska firma stworzyła urządzenie wykrywające koronawirusa w oddechu. Prezydent: to dla nas wielka duma

Rada ds. Ochrony Zdrowia działać będzie w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim poinformowano, że przewodniczącym Rady został prof. Piotr Czauderna, Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dotychczas pełniący funkcję koordynatora sekcji ochrony zdrowia NRR.

    - Zaczynamy pracę Rady Ochrony Zdrowia od momentu, w którym spotykamy się z wielkim wyzwaniem. Tym wielkim wyzwaniem jest pandemia COVID-19, tym wielkim wyzwaniem jest pokonanie pandemii, które, jak sądzę, przede wszystkim jest możliwe poprzez zrealizowanie Narodowego Programu Szczepień - mówił prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady.

    1200_Dworczyk_PAP.png
    Szef KPRM podał nowe dane dot. szczepień. "Osiągniemy cele kwartalne"
    Posłuchaj
    00:26 10903876_1.mp3 Prezydent powołał Radę Ochrony Zdrowia (IAR)

    Prezydent wskazywał, że choć walka z pandemią będzie istotnym punktem prac Rady przez najbliższy czas, to ma nadzieję, że nie będzie to jedyny punkt, którym Rada będzie zajmowała się w najbliższych pięciu latach.

    - Liczę na to, że pokonamy wkrótce pandemię i będziemy mogli się zająć analizowaniem i naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce, włącznie z dużymi, systemowymi zmianami, nad którymi będziemy pracowali w ścisłej konsultacji z Ministerstwem Zdrowia. Bardzo na tę współpracę przez najbliższe lata liczę - mówił.

    Zaznaczył, że w Radzie zasiadają eksperci z różnych dziedzin medycyny, ale są reprezentowani tam także i pacjenci. - To bardzo ważne byśmy dyskutowali tu, w Pałacu Prezydenckim, na te tematy, mając bardzo często różne poglądy. Ale właśnie po to jest Rada, by także i ścierać poglądy, przedstawiać różne koncepcje, formułować różne oceny - podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że taki cel przyświecał mu, gdy tworzył Narodową Radę Rozwoju wzorując się na tym, co kiedyś stworzył prezydent Lech Kaczyński.

    Czytaj także:

    Prezydent podkreślił, że postanowił przeformułować kształt Narodowej Rady Rozwoju, tworząc, zamiast dotychczas funkcjonujących, sekcji NRR, "pewien zespół rad, po to, by nadać im większą rangę" i "aby każda z nich działała bardziej niezależnie pod wspólnym szyldem". Podkreślił, że przez ostatnie pięć lat sekcja ochrony zdrowia NRR zajmowała się analizą całego systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wypracowała kilka projektów ustaw mających, jak mówił, duże znaczenie dla ochrony zdrowia w Polsce.

    - W szczególności skupiliśmy się, i dorobkiem ustawowym oznaczyliśmy, kilka obszarów - obszar onkologii poprzez powstanie Narodowej Strategii Onkologicznej, wypracowanej tu przez Radę wspólnie z ministrem, z Ministerstwem Zdrowia, ale także ustawy o ochronie przed szkodliwym wpływie solariów, z której bardzo wielu się śmiało, ale która przede wszystkim miała chronić naszą młodzież i która została przez WHO ujęta w dorocznym raporcie o walce z rakiem jako przykład dobrych praktyk - powiedział prezydent.

    Zwrócił uwagę na to, że sekcja ochrony zdrowia NRR zajmowała się również onkologią, transplantologią czy geriatrią. Wyraził również nadzieję, że w niedługim czasie będzie można ostatecznie zamknąć prace nad projektem Centrów Zdrowia 75 plus, który, jak zaznaczył, "jest już na merytorycznym ukończeniu".

    Pełny skład Rady

    W skład Rady powołani zostali ponadto w piątek: Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak; geriatra, pracownik Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. Ewa Marcinowska-Suchowierska; Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman; Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON dr Aurelia Ostrowska; były sekretarz i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny dr hab. Jarosław Pinkas; Dyrektor ds. Medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. dr hab. Piotr Przybyłowski.

    W Radzie znaleźli się również: Kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Piotr Radziszewski; Konsultant wojewódzki podkarpacki w dziedzinie kardiologii dr Marek Styczkiewicz; Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego Michał Sutkowski; Konsultant Krajowy w Dziedzinie Fizjoterapii dr hab. Jan Szczegielniak ze Szpitala Specjalistycznego MSW w Głuchołazach; Kierownik Zakładu Radiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA prof. dr hab. Jerzy Walecki oraz Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyna Wechmann.

    Jak wynika z informacji na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii, w innym terminie akty powołania otrzymają: prezydencki doradca, lekarz specjalista ginekologii i położnictwa, Dyrektor Generalny Hipokrates dr Konrad Dziobek; pracujący w MD Anderson Cancer Center (Houston, USA) prof. dr Waldemar Priebe oraz Zastępca przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów prof. dr hab. Krzysztof Pyrć.

    jbt/pb/itom