Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Tomaszewska 12.02.2021

"Nie tylko walka z pandemią". Szefowa Kancelarii Prezydenta o zadaniach Rady Ochrony Zdrowia

- Przygotowanie strategii funkcjonowania służby zdrowia po zakończeniu pandemii COVID-19 to zadanie, które prezydent postawił przed powołaną w piątek Radą ds. Ochrony zdrowia - powiedziała szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych. 

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Radę ds. Ochrony Zdrowia. - Zaczynamy pracę Rady od wielkiego wyzwania, jakim jest pandemia COVID-19. Liczę, że wkrótce ją pokonamy i zajmiemy się naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce - mówił prezydent na inaugurującym posiedzeniu Rady.

duda czauderna pap 1200.jpg
"Liczę, że wkrótce pokonamy pandemię". Prezydent powołał Radę Ochrony Zdrowia

Rada ds. Ochrony Zdrowia działać będzie w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim poinformowano, że przewodniczącym Rady został prof. Piotr Czauderna, dotychczas pełniący funkcję koordynatora sekcji ochrony zdrowia NRR. W skład Rady weszli też m.in. szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz były minister zdrowia Marek Balicki.

Prezydent podczas piątkowej uroczystości wyraził nadzieję, że w niedługim czasie będzie można ostatecznie zamknąć prace nad tym projektem, który, jak zaznaczył, "jest już na merytorycznym ukończeniu".

Zadania Rady Ochrony Zdrowia

Ignaczak-Bandych w późniejszej rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że Rada ds. Ochrony Zdrowia otrzymała od prezydenta zadanie przygotowania strategii funkcjonowania służby zdrowia po zakończeniu pandemii COVID-19.

Posłuchaj
00:18 grażyna 2.mp3 Grażyna Ignaczak-Bandych o Radzie Ochrony Zdrowia (IAR)

 

Wskazała, że prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, będzie m.in. kontynuowała prace nad projektem dotyczących Centrów Zdrowia 75+. Poinformowała, że podczas piątkowych obrad "zarysował się bardzo ważny temat związany z psychiatrią dziecięcą". - Profesor Piotr Czauderna zapowiedział, że to będzie przedmiot obrad najbliższego posiedzenia Rady - powiedziała Ignaczak-Bandych.

Pytana, jak prace prezydenckiej Rady ds. Ochrony zdrowia wpiszą się w ogłoszony przez rząd pięciopunktowy program odbudowy zdrowia Polaków po pandemii, szefowa prezydenckiej kancelarii podkreśliła, że żaden z projektów, nad którymi pracują prezydenccy eksperci nie zostaje przygotowany bez współpracy z resortem zdrowia.

- Prezydent chce przyjrzeć się wyzwaniom i przygotować strategię na czas przyszły, który wychodzi poza zakres obecnej debaty publicznej i politycznej - zaznaczyła Ignaczak-Bandych.

Czytaj także:

Szefowa KPRP wskazywał ponadto, że efektem prac powołanej Rady ds. Ochrony zdrowia będą, tak jak w poprzedniej kadencji, gdy działała sekcja ochrony zdrowia, konkretne propozycje legislacyjne. Szefowa Kancelarii Prezydenta wskazała, że w poprzedniej kadencji sekcji ochrony zdrowia udało się przygotować trzy bardzo ważne projekty.

- To jest ustawa przeciwdziałająca czerniakowi skóry, która została zauważona jako przykład dobrych praktyk przez Światową Organizację Zdrowia; to jest także ustawa o Funduszu Medycznym, który niebawem nabierze pełnego rozpędu (...). Ale jest to także strategia dotycząca onkologii- zauważyła Ignaczak-Bandych.

itom