Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 25.02.2021

"Firmy muszą wypełnić zobowiązania". Szef RE o produkcji szczepionek na COVID-19

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że priorytetem w Unii jest obecnie przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek przeciw koronawirusowi.
morawiecki tt 1200.jpg
Unijny wideoszczyt: apele do KE, by sięgała po blokadę eksportu szczepionek

Charles Michel zrelacjonował przebieg wideoszczytu z udziałem unijnych przywódców. - Musimy zapewnić, że firmy farmaceutyczne wywiążą się ze swoich zobowiązań - powiedział po zakończeniu wideokonferencji.

Posłuchaj
00:18 Michel IAR.mp3 Charles Michel: wsparliśmy wysiłki KE dotyczące współpracy z producentami, by zidentyfikować zatory w produkcji, gwarantować łańcuchy dostaw i zwiększyć produkcję. Chcemy większej przewidywalności i przejrzystości oraz gwarancji, że firmy farmaceutyczne wywiążą się ze swoich zobowiązań (IAR)

Czytaj również:

Zakaz eksportu szczepionek?

Do Komisji Europejskiej kierowanych jest coraz więcej apeli, by sięgała po blokadę eksportu poza Unię szczepionek tych firm, które nie dostarczają preparatów na czas do krajów członkowskich. Z relacji unijnych urzędników wynika, że na to zwracała uwagę większość przywódców podczas wideoszczytu poświęconego pandemii.

Posłuchaj
00:50 Zakaz eksportu Płomecka IAR.mp3 UE debatuje nad zakazem eksportu szczepionek poza granice wspólnoty. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Zakaz eksportu został uzgodniony przed kilkoma tygodniami i był odpowiedzią Brukseli na problemy z planowanymi dostawami przeznaczonymi dla unijnych krajów, głównie firmy AstraZeneca. Komisja wraz z państwami podejrzewała, że brytyjsko-szwedzki koncern sprzedaje szczepionki przeznaczone dla Unii krajom spoza Wspólnoty.

Jednak po wprowadzeniu zakazu eksportu Komisja wydała ponad 100 zezwoleń i to - jak wynika z nieoficjalnych informacji - wywołuje niezadowolenie w unijnych stolicach. Pojawiły się głosy, że Komisja nie jest wystarczająco stanowcza i powinna przyblokowywać eksport nie tylko szczepionek, ale i substancji do ich produkcji. Ponadto na wideoszczycie coraz większe poparcie zyskuje pomysł cyfrowych certyfikatów opartych na wspólnych kryteriach - takich jak szczepienia czy negatywne testy.

jmo