Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Przemysław Goławski 26.02.2021

Sekretarz generalny NATO: najważniejsze, by kryzys zdrowotny nie stał się kryzysem bezpieczeństwa

Współpraca Unii z NATO, a także zwiększenie zdolności Europy reagowania na wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa - to tematy wideoszczytu z udziałem przywódców 27 krajów. Na początku w naradzie uczestniczył sekretarz generalny Sojusz Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Szef NATO podkreślił, że dla Sojuszu najważniejsze jest, by kryzys zdrowotny nie przekształcił się w kryzys bezpieczeństwa, bo zagrożenia sprzed pandemii są ciągle aktualne. - To agresywne działania Rosji, bardziej brutalne formy terroryzmu, wyrafinowane cyberataki, wzrost potęgi Chin i znaczenie dla bezpieczeństwa. Żaden kraj ani kontynent nie może zmierzyć się z tymi wyzwaniami samemu. Ani sama Europa, ani sama Ameryka, tylko Europa i Ameryka razem - dodał szef Sojuszu.


Posłuchaj
00:58 Unijni przywódcy rozmawiają na temat bezpieczeństwa i obrony.mp3 Unijni przywódcy rozmawiają na temat bezpieczeństwa i obrony - Beata Płomecka (IAR)

1200_flagi_UE_shutterstock.png
Cyberataki i zagrożenia hybrydowe. Dziś specjalny wideoszczyt UE

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że NATO odgrywało i odgrywa kluczową rolę w łączeniu Ameryki Północnej i Europy. - Podzielamy te same wartości demokratyczne, mamy wspólne interesy strategiczne i jesteśmy przekonani, że nowa administracja Joe Bidena jest unikatową okazją na odnowienie sojuszu transatlantyckiego miedzy Europą a USA - dodał szef Rady. Podkreślił też, że dla Europy kluczowe jest zwiększenie bezpieczeństwa i przewidywalności w bezpośrednim sąsiedztwie.

pg