Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Bączek 04.03.2021

"Robimy wszystko, co w naszej mocy". Rzecznik KE o dostawach AstraZeneki do Polski

Komisja Europejska pytana o problemy z dostawami szczepionki AstraZeneca do Polski poinformowała, że prowadzi rozmowy z tą firmą farmaceutyczną i robi co może, aby zagwarantować dostawy preparatu do krajów członkowskich UE. - Jesteśmy w stałym kontakcie z firmą - powiedział rzecznik KE.
astrazeneca 1200 shutter.jpg
"Sytuacja absolutnie skandaliczna". Prezes RARS o opóźnieniach w dostawie szczepionek AstraZeneki

- Czwartkowa dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana przez producenta. To sytuacja absolutnie skandaliczna - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Czytaj także:

Rzecznik KE zapytany o tę sprawę podczas konferencji prasowej w Brukseli oświadczył, że Komisja Europejska jest w stałym kontakcie z firmą AstraZeneca.

- Kilka tygodni temu firma poinformowała nas o problemach z mocami produkcyjnymi. W efekcie rozmowy nadal trwają między Komisją, państwami członkowskimi i firmą. Nie mogę wypowiadać się na temat konkretnej sytuacji w jakimkolwiek państwie członkowskim, ale mamy Komitet Sterujący złożony z przedstawicieli różnych państw członkowskich i Komisji, który nadal bardzo mocno koncentruje się na zapewnieniu terminowych dostaw wystarczającej liczby dawek szczepionek - odpowiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

free szczepionka novavax 1200.png
Duża skuteczność szczepionki Novavax. Pomogły komórki owadów

Tylko 40 mln dawek w pierwszym kwartale

Dodał, że prezes AstraZeneca Pascal Soriot powiedział w Parlamencie Europejskim, że firma zrobi wszystko, co w jej mocy, aby dostarczyć do krajów UE 40 mln dawek w pierwszym kwartale tego roku. Według kontraktu firma miała dostarczyć 80 mln dawek w pierwszym kwartale.

- My, z naszej strony, Komisji Europejskiej, państw członkowskich jesteśmy w stałym kontakcie z firmą, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić te niezbędne dostawy - powiedział De Keersmaecker.

Dostawa do Polski

W czwartek rano do Polski miało dotrzeć 62 tys. dawek szczepionki od firmy AstraZeneca, które miały być rozdystrybuowane na potrzeby szczepień grupy zero.

- Dzisiejsza dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana. Być może dotrze w przyszłym tygodniu - powiedział Kuczmierowski. Wyjaśnił, że "jako powód podano problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej partii szczepionek". - W związku z tym, dostawy zostały poprzesuwane na kolejny tydzień - dodał.

- Firma AstraZeneca poinformowała nas w ostatniej chwili. Taka sytuacja jest dla nas absolutnie skandaliczna. Tego typu praktyki demolują harmonogram szczepień w kraju - ocenił prezes Agencji.

Akcja szczepień w kraju

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 r. Wykonano ich dotąd 3 mln 465 tys. 576, z czego 1 mln 214 tys. 741 drugą dawką. Do kraju trafiło już 4 mln 466 tys. 360 dawek, w tym 3 mln 698 tys. 700 dostarczono do punktów szczepień.

Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA - firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze -70 st., C, substancja Moderny -25-15 st. C. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze 2-8 st. C.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez sześć miesięcy w temperaturze 2-8 st. C.

***

***

Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maria Samczuk, Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maria Samczuk, Maciej Zieliński/PAP)

pb