Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 18.10.2010

Znamy Mistrzów Mowy Polskiej 2010

Mistrzami Mowy Polskiej 2010 zostali: dziennikarz Polskiego Radia Artur Andrus, aktor Jerzy Trela oraz aktor, reżyser i satyryk Stanisław Tym.
Artur AndrusArtur Andrus fot. Wimedia Commons
Posłuchaj
  • Artur Andrus o wyróżnieniu
  • Stanisław Tym o wyróżnieniu
  • Beata Tadla o wyróżnieniu
  • Jerzy Trela o wyróżnieniu
  • Mistrz Mowy Polskiej - relacja Doroty Piotrowskiej
Czytaj także

Dziennikarka TVN24 Beata Tadla została laureatką nagrody Vox Populi, przyznawanej przez publiczność. Nagrodę specjalną - Wawrzyn Mowy Polskiej - otrzymał pośmiertnie Ryszard Kaczorowski - prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie.

- Język polski był nam z nieba dany, a naszym zadaniem jest pielęgnować go, miłować go i przekazywać go następnym pokoleniom - powiedziała odbierając nagrodę córka prezydenta Jagoda Kaczorowska.

"Zabrakło mi słów"

Jerzy Trela radzi, żeby pamiętać o Mickiewiczu, Krasińskim i Kochanowskim. Artur Andrus stwierdził, że ładnie się złożyło bo parę dni temu wygasła mu ważność karty mikrofonowej i teraz na egzamin będzie mógł iść z kwiatami, szarfą i statuetką, którą otrzymał.

- Jestem tak tym honorem zaskoczony, że zabrakło mi słów - powiedział Stanisław Tym. - Czuję się skrępowany i uhonorowany ponad moje możliwości - dodał. - Taka nagroda jest słodkim ciężarem, jest ogromnym wyzwaniem, wielką radością i ogromnym honorem - przyznała Beata Tadla.

Tegoroczna - dziesiąta, a więc jubileuszowa gala odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Polskie Radio od początku istnienia nagrody objęło nad nią patronat.

Mistrz Mowy Polskiej

Program społeczny Mistrz Mowy Polskiej ma na celu rozpropagowanie najlepszych wzorów językowych oraz pięknej i poprawnej polszczyzny. Akcji przyświecają słowa Jana Pawła II: "Jeśli Ojczyzna jest domem naszym - to język jest dachem ów dom osłaniającym. Brońcie go i chrońcie".

Kandydatów do nagrody Mistrza zgłaszają media, instytucje kulturalne, uczelnie, stowarzyszenia. Konkurs odbywa się w kilku etapach, podczas których jury złożone z ekspertów wybiera najlepszych mówców spośród postaci życia publicznego, posługujących się poprawną i bogatą polszczyzną. Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców.

Niezależnie od werdyktu jury, publiczność wybiera swojego laureata nagrody specjalnej Vox Populi, a głosowanie odbywa się za pomocą audiotele oraz internetu.

kk