PolskieRadio24.pl
Paweł Majewski 07.03.2021

Halowe ME: osłabione "Aniołki Matusińskiego" wywalczyły brąz. Hołub-Kowalik pobiegła popisowo

Reprezentantki Polski biegnące w składzie: Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz, Aleksandra Gaworska zdobyły brązpowy medal w sztafecie 4x400 m podczas Halowych Mistrzostw Europy rozgrywanych w Toruniu. Zwyciężyły Holenderki.
  • Świetnie spisała się zwłaszcza najbardziej doświadczona z Polek Małgorzata Hołub-Kowalik
  • Łącznie biało-czerwoni wywalczyli w Toruniu dziesięć medali
Halowe ME: polski dublet na 800 metrów. Patryk Dobek mistrzem, Mateusz Borkowski wicemistrzem

W rywalizacji wzięło udział sześć sztafet. Polki broniły tytułu zdobytego dwa lata temu w Glasgow, ale głównymi faworytkami były Holenderki, na czele ze świeżo upieczoną halową mistrzynią Europy Femke Bol.

Osłabione "Aniołki"

Biało-czerwone startowały ponadto bez swojej liderki Justyny Święty-Ersetic, która została wycofana ze startu przez sztab medyczny reprezentacji ze względu na drobny uraz.

Trener Aleksander Matusiński musiał więc eksperymentalnie zestawić sztafetę. W Toruniu nie startowały bowiem etatowe "Aniołki", czyli Iga Baumgart-Witan i Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka.

Hołub-Kowalik bohaterką

Jako pierwsza w naszej sztafecie pobiegła Natalia Kaczmarek. Gdy pałeczkę przejęła najbardziej doświadczona z Polek Małgorzata Hołub-Kowalik, biało-czerwone były czwarte. Biegły za Brytyjkami, Holenderkami i Niemkami. Hołub-Kowalik zdołała jednak wyprowadzić Polki na drugą pozycję.

Świetnie wystartowała 17-letnia Kornelia Leśkiewicz, która przez chwilę była nawet pierwsza. Sztafetę przyprowadziła jednak na trzeciej pozycji. Na ostatniej zmianie biegła Aleksandra Gaworska. Walczyła dzielnie i zdołała przyprowadzić sztafetę na trzeciej pozycji.

Popis Holenderek

Zdecydowanie wygrały Holenderki, które wyprzedziły Brytyjki. Zwyciężczynie pobiły rekord mistrzostw. Czas 3:27.15 jest też rekordem Holandii.

Żeńska sztafeta 4x400 metrów była ostatnią konkurencją mistrzostw. Polska wywalczyła łącznie 10 medali: jeden złoty, pięć srebrnych i cztery brązowe. Taki dorobek dał polskiej reprezentacji ósme miejsce w klasyfikacji medalowej.

00:37 hołub.mp3 Małgorzata Hołub-Kowalik opisuje start polskiej sztafety (IAR)

Wyniki niedzielnych finałów i miejsca Polaków w lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy w Toruniu: