Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Bączek 08.03.2021

Papież Franciszek zakończył historyczną wizytę w Iraku. "Była to poruszająca pielgrzymka"

Dobiegła końca pierwsza, historyczna papieska pielgrzymka do Iraku. Jej najważniejsze punkty to spotkanie z wielkim ajatollahem Alim al-Sistanim oraz spotkanie międzyreligijne w Ur, miejscu narodzin Abrahama.
mid-epa09059262 (1).jpg
"Zmartwychwstały Pan czyni nas narzędziem Bożego pokoju". Franciszek w Iraku

Wizyta Ojca Świętego wzbudziła zainteresowanie mediów. Światowe media pokazały filmik przedstawiający księdza tańczącego z radości z powodu przybycia do miasta Karakosz papieża Franciszka. Tak spontanicznie okazującym swą radość kapłanem jest 31-letni Momika, który aktywnie pracował w komitecie przygotowującym przyjazd Ojca Świętego do miasta zdewastowanego przez Państwo Islamskie w latach 2014-16.

Czytaj także:

Posłuchaj
01:05 10947842_1.mp3 Papież zakończył pielgrzymkę do Iraku - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

- Od czasu wojny nie widziałem tutaj takiej radości - powiedział ksiądz Momika, który później wraz z kilkoma tysiącami swych rodaków uczestniczył we wspólnej z Ojcem Świętym modlitwie Anioł Pański w największym w Iraku kościele Maryi Niepokalanie Poczętej.

mid-epa09055668 (1).jpg
"To więcej niż podróż, to wielkie wyzwanie". Symboliczna pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku

Podczas pobytu w zrujnowanym przed kilku laty przez Państwo Islamskie Karakoszu na Równinie Niniwy Franciszek przekazał kościołowi Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny odrestaurowany modlitewnik zawierający teksty liturgicznie z XIV i XV wieku. Zawiera on modlitwy w języku syryjskim, wypowiadane po aramejsku w okresie między Wielkanocą a uroczystością Znalezienia Świętego Krzyża.

W 2014 r. miejscowi księża uratowali modlitewnik przed terrorystami. Następnie książkę przekazano włoskim specjalistom ds. konserwacji. Obecnie modlitewnik powrócił na swoje dawne miejsce po niemal siedmiu latach.

Wsparcie dla migrantów

Papież Franciszek spotkał się m.in. z Abdullahem Kurdim, ojcem małego Alana, który wraz z bratem i matką utonął we wrześniu 2015 r., gdy wraz z rodziną próbował dotrzeć do Europy. Papież wysłuchał słów bólu Kurdiego z powodu utraty rodziny i zapewnił go, że zarówno on sam, jak i Bóg uczestniczą w jego cierpieniu.

Ojciec Alana podziękował papieżowi za jego słowa zapewnienia o bliskości w obliczu jego tragedii i tragedii migrantów, którzy z narażeniem życia opuścili ojczyznę w poszukiwaniu zrozumienia, pokoju i bezpieczeństwa.

Władze Iraku zapowiedziały, że po wizycie papież Franciszka wprowadzą w całym kraju Narodowy Dzień Tolerancji i Współistnienia. Będzie on obchodzony corocznie 6 marca jako wspomnienie "historycznego spotkania" papieża z wielkim ajatollahem szyickim Alim al-Sistanim.

Było to pierwsze spotkanie najwyższych autorytetów obu wspólnot wyznaniowych. Po jego zakończeniu, w ruinach antycznego sumeryjskiego miasta Ur papież spotkał się z przedstawicielami różnych religii obecnych w Iraku i zaapelował do nich o wspólne zaangażowanie na rzecz pokoju.

pb