Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 06.03.2021

Ekspert: chrześcijanie w Iraku potrzebują wsparcia, wizyta papieża jest dla nich niezwykle ważna

- W 2003 roku żyło w Iraku ok. 1,5 mln chrześcijan, co stanowiło ok. 10 proc. populacji, dziś jest to 200-300 tys. osób. Państwo to targane jest konfliktami i napięciami wewnętrznymi na gruncie społecznym, politycznym i religijnym - powiedział Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Posłuchaj
  • Krzysztof Strachota o wizycie papieża Franciszka w Iraku ("Świat w powiększeniu")
Czytaj także

Trwa wizyta papieża Franciszka w Iraku. Określana jest jako najtrudniejsza w dotychczasowym pontyfikacie. To właśnie w tym kraju mieszkają najstarsze wspólnoty chrześcijańskie na świecie, ale wojny i przemoc spowodowały, że wielu chrześcijan ucieka z Bliskiego Wschodu.

pap franciszek w iraku 1200.jpg
Papież w Iraku: terroryzm i nienawiść to zdrada religii

Podczas pierwszego dnia wizyty w Iraku Franciszek upomniał się o prawa chrześcijan i zaapelował do władz, aby "nikt nie był obywatelem drugiej kategorii". Nawoływał też do zaprzestania przemocy i do pokoju. Podkreślił, że imię Boga nie może usprawiedliwiać zabójstw, ucisku i prześladowań.

- Jest to ważna wizyta dla chrześcijan w Iraku, którzy potrzebują wsparcia. To również pierwsza pielgrzymka papieża do tego kraju. Jest istotna również pod względem dialogu chrześcijańko-muzułmańskiego, gdyż po raz pierwszy doszło do spotkania ojca świętego z nieformalnym przywódcą szyickiego islamu - zwrócił uwagę Krzysztof Strachota.

Posłuchaj
15:14 PR24_mp3 2021_03_06-19-33-46.mp3 Krzysztof Strachota o wizycie papieża Franciszka w Iraku ("Świat w powiększeniu")

W 2003 roku żyło w Iraku ok. 1,5 mln chrześcijan, co stanowiło ok. 10 proc. populacji, dziś jest to 200-300 tys. osób.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że państwo, do którego udał się z wizytą Franciszek, jest krajem targanym konfliktami i napięciami wewnętrznymi na gruncie społecznym, politycznym i religijnym. Ma za sobą bardzo trudny okres po obaleniu Saddama Husajna i obecności wojsk amerykańskich.

- Swoje piętno odcisnęła również wojna z państwem islamskim. Są problemy z bezpieczeństwem wewnętrznym, z kontrolą państwa nad różnymi sferami. Funkcjonują liczne milicje szyickie średnio podporządkowane władzy. Jest duży kłopot z wiarygodnością państwa w oczach społeczeństwa. Wpływ na to ma korupcja, brak perspektyw dla obywateli i niezadowolenie ze sceny politycznej - zaznaczył ekspert.  

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Ewa Wasążnik
Gość: Krzysztof Strachota, Ośrodek Studiów Wschodnich
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24/db