Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 09.03.2021

Piotr Gliński: "Polski El Greco" to film o sile polskiej kultury

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział, że film pt. "Polski El Greco", to opowieść o sile polskiej kultury. Dokumentalny obraz o niezwykłym odnalezieniu w Polsce płótna pędzla mistrza z Toledo ma dziś swoją premierę kinową. TVP pokaże film 31 marca w wieczornym paśmie dokumentalnym w Programie 1.

Zachęcając do jego obejrzenia, wicepremier Piotr Gliński podkreślał na konferencji, że jest to ważny film. Jak mówił, jest on hołdem złożonym dwóm wybitnym postaciom - Izabelli Galickiej i Hannie Sygietyńskiej, które odnalazły obraz.

El Greco Ekstaza Świętego Franciszka.jpg
"Ta historia powinna zainteresować każdego". Reżyserka o filmie "Polski El Greco"

Dodał, że opowieść o dwóch profesjonalnych badaczkach, historykach sztuki i ich poszukiwaniach prezentuje zarazem to, co najcenniejsze w polskiej kulturze. Jak mówił, przedstawiona jest w niej "synteza tego, co najbardziej wartościowe w polskiej kulturze: czyli praca, profesjonalizm, pasja, misja związana także z szerszym odniesieniem każdej pracy i każdego losu pojedynczego człowieka - czyli odniesieniem do wspólnoty" - bo misja - jak tłumaczył - jest zawsze "dla kogoś, dla wspólnoty".

Czytaj także:

Wicepremier dodał, że "w tym wszystkim jest także dobroć, pogoda ducha i miłość drugiego człowieka".

Obraz na plebanii 

Izabella Galicka pap 1200.jpg
"Wielka postać i osobowość". Wspomnienie o Izabelli Galickiej

Piotr Gliński dziękował twórcom filmu: Katarzynie Kowalskiej, Instytutowi Pileckiego i Telewizji Polskiej za przygotowanie tej produkcji i za profesjonalizm.

Posłuchaj
00:32 el glinski.mp3 Piotr Gliński o filmie "Polski El Greco" (IAR)

 

Film dokumentalny pt. "Polski El Greco" opowiada historię odkrycia w Polsce obrazu El Greca pt. "Ekstaza św. Franciszka". Obraz wisiał na plebanii kościoła w Kosowie Lackim. Na jego trop wpadły w latach 60. ubiegłego wieku dwie badaczki Polskiej Akademii Nauk - Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska.

Po kilkudziesięciu latach żmudnych prac i dyskusji naukowych między historykami sztuki potwierdzono autentyczność płótna.

fc