Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 11.03.2021

"Mają wysoki poziom bezpieczeństwa". Włoski raport o szczepieniach na COVID-19

We Włoszech zanotowano 30 tysięcy sygnałów o przypadkach efektów ubocznych szczepionki przeciwko koronawirusowi wśród ponad 4 milionów osób zaszczepionych - poinformowała krajowa Agencja Leków. W raporcie podkreślono, że szczepionki mają wysoki poziom bezpieczeństwa.

Włochy covid 1200 forum.jpg
Włochy: rząd szykuje zaostrzenie przepisów antyepidemicznych na okres Wielkanocy

W raporcie Agencji Leków zaznacza się, że gorączka częściej występuje po drugiej dawce. Inne najczęstsze objawy po drugim szczepieniu to ból głowy i osłabienie.

Najwięcej sygnałów w sprawie Pfizera

Sygnały zgłoszone służbie zdrowia dotyczą przede wszystkim preparatów Pfizera (96 procent), bo są one najczęściej podawane. Około 3 procent przypadków zarejestrowano po szczepionce AstraZeneca, a ok. 1 proc. po Modernie. Średnia wieku osób, które poinformowały swoich lekarzy o działaniu ubocznym to 46 lat.

Czytaj także: 

W raporcie zastrzega się także, że nie ma jeszcze danych na temat ubocznego działania drugiej dawki szczepionki AstraZeneca, gdyż podawana jest ona po 12 tygodniach. We Włoszech szczepionka ta stosowana jest zaś od niedawna.

Brak reakcji alergicznych

Do końca lutego zanotowano we Włoszech 40 zgonów wśród osób zaszczepionych, ale z analiz wynika, że szczepionka nie była przyczyną śmierci. To osoby w średnim wieku 86 lat z licznymi zaawansowanymi chorobami i w trakcie kuracji.


PAP PAP

Nie stwierdzono żadnego przypadku śmierci w wyniku wstrząsu anafilaktycznego lub ciężkich reakcji alergicznych. Agencja Leków informuje o 25 przypadkach anafilaksji oraz 20 osobach, u których stwierdzono brak skuteczności dwóch dawek szczepionki.


Posłuchaj
00:52 johnson-johnson-plomecka - spec .mp3 Eksperci Europejskiej Agencji Leków rozpoczęli ocenę szczepionek firmy Johnson & Johnson przeciwko koronawirusowi. Jeśli uznają oni, że preparaty są bezpieczne i skuteczne, wtedy zapalą zielone światło dla ich zatwierdzenia. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Komisja Europejska i zapewne zrobi to jeszcze dziś - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

mbl