Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 23.03.2021

Szef MSZ: wypełnienie przez Rosję porozumień mińskich kluczowe dla poprawy relacji z UE

- Wypełnienie przez Moskwę porozumień mińskich o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy jest kluczowe dla poprawy relacji Unii Europejskiej z Rosją - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Podkreśla też ważne dla Polski wspieranie społeczeństwa obywatelskiego w Rosji.

O kontaktach na linii Bruksela - Moskwa rozmawiali w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów w Brukseli. W czwartek ma być to jeden z tematów wideoszczytu z udziałem unijnych przywódców.

1200_Zbigniew_Rau_PAP.png
Obrady szefów dyplomacji państw UE. Zbigniew Rau mówił m.in. o łamaniu praw człowieka w Rosji

- Porozumienia mińskie to jest punkt wyjścia. Jeśli one nie są wcielane w życie, to cała reszta stosunków Unii Europejskiej z Rosją pozostaje taka, jak ona teraz jest. Są to relacje zdominowane przez obecność sankcji - powiedział Zbigniew Rau.


Posłuchaj
00:20 Zbigniew Rau spec.mp3 Zbigniew Rau o porozumieniach mińskich (IAR)


Zmiana nastawienia w UE

Minister zaznaczył, że coś się jednak w Unii zmieniło. Wyjaśnił, że do wizyty szefa unijnej dyplomacji w Moskwie na początku lutego wszystkie unijne państwa zakładały, że wiodącą zasadą było selektywne zaangażowanie w relacjach z Rosją. Przyjmowano, że jeśli coś jest korzystne dla Unii Europejskiej, bądź jest korzystne dla poszczególnych krajów, to trzeba o tym z Rosją rozmawiać i robić interesy.

- Efekt tego był taki, że zawsze znalazły się okazje do tego, by wspólnie zademonstrować z Rosją interes tego czy innego państwa, już nie chcę mówić o Nord Stream 2, bo to jest rzecz wzorcowa dla tego sposobu działania. Teraz wydaje się, że to się zmieniło - powiedział szef polskiego MSZ.

Czytaj także:

Stanowisko Polski jest niezmiennie

Zbigniew Rau podkreślił, że stanowisko Polski jest niezmienne. - Stale podkreślamy, że najważniejsza zasada to ta, która mówi o wspieraniu społeczeństwa obywatelskiego w Rosji, o relacjach międzyludzkich, o obronie praw człowieka. My w Polsce stoimy na stanowisku, że niezależnie od takich czy innych wspólnych interesów ta zasada obrony praw człowieka i wspierania społeczeństwa obywatelskiego powinna być wstępem do jakichkolwiek rozmów czy negocjacji z Rosją - oznajmił minister.

Szef polskiej dyplomacji zastrzegł, że przewartościowanie w analizach dotyczących stosunków z Rosją w Europie Zachodniej nie oznacza trwałego ani ostatecznego rozwiązania.