Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 27.10.2010

Tusk: reforma zdrowia wywoła opór

Dochodzimy do finału batalii o lepsze szpitale, o prawa pacjenta, o tańsze leki - powiedział Donald Tusk. W Sejmie trwa debata nad pakietem zdrowotnym.
W. Reszczyński: na szaleństwo brukselskie związane z polityką energetyczną zgodzili się premierzy Tusk i KopaczW. Reszczyński: na szaleństwo brukselskie związane z polityką energetyczną zgodzili się premierzy Tusk i Kopaczfot. PAP

- Dzisiaj potrzeba odwagi, by przeciwstawić się interesom, które nie zawsze są zgodne z tym, czym jest interes polskiego pacjenta - podkreślił Tusk. - Spodziewamy się, że ten pakiet ustaw zdrowotnych, które przedstawi dzisiaj minister zdrowia Ewa Kopacz, będzie wywoływał opór - zaznaczył.

W ocenie premiera po wprowadzeniu w życie ustaw z pakietu zdrowotnego pacjenci będą czuli się bezpieczniej, a losy szpitali będą bardziej przewidywalne.

Podczas konferencji przed debatą szef rządu przekonywał, że rządowy pakiet stworzy nowy ład, w którym pacjent będzie czuł się bezpiecznie, losy szpitali będą przewidywalne, a kupujący leki nie będą zdani na łaskę koncernów farmaceutycznych.

Minister zdrowia Ewa Kopacz podkreślała, że rządowy pakiet daje szansę na reformę systemu ochrony zdrowia. Premier Donald Tusk zaapelował do wszystkich parlamentarzystów o zgodne uchwalenie projektu.

Posłowie zajmują się projektami ośmiu ustaw: o działalności leczniczej, o refundacji leków, o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz nowelizacje ustaw: o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o zawodach lekarza i lekarza dentysty i prawa farmaceutycznego.

agkm