Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sabina Treffler 14.04.2021

Nieoficjalna delegacja z USA na Tajwanie. To pierwsza taka wizyta od przejęcia władzy przez Joe Bidena

- W środę po południu czasu lokalnego na lotnisko w Tajpej przyleciała nieoficjalna delegacja USA - podała Centralna Agencja Informacyjna. Jest to pierwsza taka wizyta od czasów objęcia urzędu przez Joe Bidena. Na Tajwan przylecieli były senator Christopher Dodd i byli zastępcy Sekretarza Stanu Richard Armitage i James Steinberg.

"Wybór tych trzech osób, wysokiej rangi mężów stanu i długoletnich przyjaciół Tajwanu, osobiście bliskich prezydentowi Bidenowi, to ważny sygnał dotyczący zaangażowania USA na rzecz Tajwanu i jego demokracji" - głosi oświadczenie Białego Domu.

EPA Jen Psaki 1200.jpg
"Za jego zdrowie odpowiada rosyjski rząd". Biały Dom wzywa Kreml do zapewnienia Nawalnemu bezpieczeństwa

Tajwańska Centralna Agencja Informacyjna wskazała, że stojący na czele delegacji Dodd, jest przyjacielem Bidena, co w znaczny sposób podkreśla zaangażowanie obecnej administracji w sprawę tajwańską.

Relacje amerykańsko-tajwańskie

Wizyta delegacji związana jest z 42. rocznicą przyjęcia Taiwan Relations Act (TRA) przez USA. Akt prawny, uchwalony w 1979 roku po zerwaniu oficjalnych relacji z Tajwanem, do tej pory służy jako podstawa relacji amerykańsko-tajwańskich.

Rzecznik prezydent Chang Tun-Han wskazał, że Christopher Dodd jest znany z zaangażowania w sprawy tajwańskie i był jednym z wiodących polityków w trakcie prac nad przyjętym 40 lat temu TRA. Co więcej, byli zastępcy sekretarza stanu, odwiedzali wcześniej Tajwan, są zaznajomieni z lokalną sytuacją polityczną i znani jako przyjaciele kraju.

Według informacji podanych przez biuro prezydent Caj, delegacja weźmie udział w porannym spotkaniu i bankiecie w rezydencji Caj. W trakcie rozmów mają być poruszone kwestie bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku oraz ostatnie wzmożone działania prowokacyjne armii ChRL.

Napięcia na linii z Pekinem

shutterstock_ chiny ulica 1200.jpg
"Sytuacja wymknęła się spod kontroli". Szef dyplomacji USA oskarżył Chiny o rozwój epidemii koronawirusa

W ostatnim czasie siły powietrzne ChRL zintensyfikowały naruszenia strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ). W tym tygodniu chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wysłała rekordową liczbę 25 samolotów w strefę ADIZ od południowego zachodu, w bliskiej odległości od tajwańskiego archipelagu Dongsha (Pratas). W tym samym czasie w bliskiej odległości od Tajwanu Chiny przeprowadzały ćwiczenia z udziałem lotniskowca Liaoning.

W niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił, że USA zaangażowane są w zapewnienie Tajwanowi możliwości samoobrony i utrzymanie pokoju na zachodnim Pacyfiku. Departament Stanu USA ogłosił również nowe wytyczne, w których umożliwił urzędnikom amerykańskim swobodniejsze spotkania ze stroną tajwańską.

Czytaj także:

W styczniu były Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że USA zniosą restrykcje w kontaktach z Tajwanem. Jedną z nich był zakaz wpuszczania tajwańskich dyplomatów na teren budynków Departamentu Stanu. Restrykcje te obowiązywały od czasu zerwania oficjalnych relacji pomiędzy krajami w 1979 roku.

Wybór Bidena na prezydenta wywołał niepewność wśród Tajwańczyków, którzy uważali prezydenturę Donalda Trumpa za najlepszą w historii kontaktów pomiędzy USA a Tajwanem od czasu zerwania relacji dyplomatycznych. W trakcie jego kadencji Tajwan odwiedził m.in. minister zdrowia USA Alex Azar. Była to pierwsza od 1979 roku oficjalna wizyta amerykańskiego ministra na Tajwanie. We wrześniu natomiast kraj odwiedził Podsekretarz Stanu ds. gospodarczych USA Keith Krach.

st