Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Kamil Starczyk 16.04.2021

TK zbada zgodność Traktatu o UE z polską konstytucją. Premier złożył wniosek

Premier Mateusz Morawiecki we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego napisał, że przepisy prawa unijnego, które umożliwiają między innymi odstąpienie od stosowania polskiej konstytucji i kontrolę przez sądy niezawisłości sędziów, budzą istotne i daleko idące wątpliwości konstytucyjne.
  • Premier Mateusz Morawiecki wnioskuje do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów Traktatu o UE
  • Dziś na stronie Trybunału opublikowano ponad stustronicowy wniosek szefa rządu o zbadanie zgodności z polską ustawą zasadniczą trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej
  • Premier wskazuje, że przepisy prawa unijnego, które umożliwiają między innymi odstąpienie od stosowania polskiej konstytucji i kontrolę przez sądy niezawisłości sędziów, budzą istotne i daleko idące wątpliwości

Premier jako wątpliwe konstytucyjnie wskazał przepisy, które między innymi uprawniają albo zobowiązują organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w niezgodny z nią sposób.

Mateusz Morawiecki napisał, że zastrzeżenia budzi również przepis prawa unijnego, który uprawnia sąd do kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Zbigniew Kuźmiuk 1200.jpg
"To nie Polsce się on nie podoba, ale Niemcom". Zbigniew Kuźmiuk o ratyfikacji Funduszu Odbudowy przez kraje UE

"Legitymacja TK do badania prawa UE wynika z konstytucji"

We wniosku szef rządu wskazał również, że legitymacja Trybunału Konstytucyjnego do badania zgodności prawa Unii Europejskiej wynika wprost z polskiej konstytucji.

Czytaj także:

Zgodnie z orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w przypadku, w którym sąd krajowy uzna, że dane przepisy naruszają unijne prawo, ma obowiązek odstąpić od ich stosowania.

ks