Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 23.04.2021

Kolejne analizy ws. AstraZeneki. "Korzyści przewyższają ryzyko skutków ubocznych"

Europejska Agencja Leków podtrzymała swoją wcześniejszą opinię w sprawie bezpieczeństwa szczepionek przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Eksperci unijnej agencji ponownie ocenili, że korzyści z zaszczepienia przewyższają ryzyko bardzo rzadki skutków ubocznych.

Po raz drugi w tym miesiącu Europejska Agencja Leków przeanalizowała przypadki zakrzepów krwi występujące po podaniu szczepionki brytyjsko-szwedzkiej firmy. Tym razem o analizę poprosiła Komisja Europejskiej.

astrazeneka astrazeneca free szczepionka shutt 1200 .jpg
KE nie chce dodatkowych szczepionek AstraZeneca. Dworczyk: na decyzję wpłynęły problemy z tą firmą

Ostatnią ocenę unijna agencja opublikowała przed dwoma tygodniami. Potwierdziła wtedy, że istnieje związek między podawaniem szczepionki AstraZeneki a zakrzepami krwi u pacjentów. Eksperci agencji uznali jednak, że preparat może być nadal podawany, bo ryzyko powikłań jest minimalne. Dziś, podczas konferencji prasowej, Peter Arlett, jeden z ekspertów unijnej agencji, kilkakrotnie podkreślał, że szczepionki pozwalają uniknąć hospitalizacji, pobytu na oddziałach intensywnej terapii oraz zgonu.

Posłuchaj
00:49 11038217_1.mp3 EMA podtrzymuje opinię - korzyści z AstraZeneki większe niż ryzyko skutków ubocznych. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

- Dodatkowo nasze ustalenia pokazują, że korzyści z zaszczepienia rosną im człowiek jest starszy i rosną wraz ze wzrostem zakażeń - dodał.

Eksperci unijnej agencji nie widzieli podstaw do zmiany swoich rekomendacji i zalecili także dalsze podawanie drugiej dawki preparatu AstraZeneki od 4 do 12 tygodni po podaniu pierwszej. Europejska Agencja Leków poinformowała również, że najczęstsze skutki niepożądane po zaszczepieniu AstraZeneką są łagodne i ustępują po kilku dniach. Najpoważniejsze skutki uboczne to bardzo rzadkie przypadki nietypowych przypadków zakrzepicy z niską liczbą płytek krwi, które wystąpiły u jednej osoby na 100 tysięcy zaszczepionych.

Europejska Agencja Leków zapowiedziała, że będzie kontynuować analizę szczepionek. Zadowolenie z tej oceny wyraziła Komisja Europejska. Unijna komisarz do spraw zdrowia napisała w oświadczeniu, że szczepionki AstraZeneki są częścią szerokiego wachlarza preparatów przeciwko COVID-19, które chronią przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem i śmiercią w Unii i na całym świecie.

fc/dn