Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 27.04.2021

Fundusz Odbudowy po pandemii. Spotkanie prezydenta z ekspertami i politykami

Unijny Fundusz Odbudowy zostanie poddany szczegółowej analizie w Pałacu Prezydenckim. O 16 prezydent Andrzej Duda wraz z politykami i ekspertami spotka się w ramach Kolegium do spraw Polityki Międzynarodowej. 

Gremium oceni polityczne i gospodarcze konsekwencje nowego mechanizmu utworzonego w celu odbudowy państw po pandemii. Kolegium przyjrzy się też procesowi ratyfikacji w różnych krajach Wspólnoty.

traktor wieś free 1200.jpg
Krajowy Plan Odbudowy. Miliardy euro na rozwój obszarów wiejskich

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski powiedział Polskiemu Radiu, że dyskusja w Pałacu Prezydenckim poprzedzi decyzja rządu w sprawie ustawy o zasobach własnych Unii. Przepisy umożliwiają ratyfikację całego pakietu budżetowego.

- To jest umowa międzynarodowa a ostatecznie to prezydent podpisuje jej ratyfikację. Ta ustawa, po przejściu przez parlament, tak jak sobie życzył prezydent, trafi na jego biurko. Stąd prezydent chce już teraz zacząć konsultacje dotyczące samej ustawy, jej konsekwencji i debaty europejskiej. Bardzo dobrze, że posiedzenie będzie już po decyzji Rady Ministrów w tym względzie - mówił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

"Mówimy o jednorazowym, nadzwyczajnym mechanizmie"

Także we wtorek, ministrowie zajmą się na posiedzeniu rządu projektem ustawy ws. Funduszu Odbudowy. - To jest ustawa, która daje podstawę do zaciągania zobowiązań przez Komisję na rynkach finansowych środków, które mają zasilić ten fundusz. Były w historii takie podobne decyzje, nic szczególnego. Jednak jest to możliwość traktatowa, która jest opisana jako decyzja, która wymaga zgody państw. A poszczególne konstytucje rozstrzygają, jak ta zgoda ma być wyrażona. W Polsce jest to ratyfikacja drogą ustawową - podkreśla wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Czytaj także: 

W sprawie Funduszu Odbudowy podzielony jest polski parlament. Swoje zastrzeżenia ma koalicjant PiS-u, Solidarna Polska. Dziś premier Mateusz Morawiecki ma rozmawiać na temat poparcia projektu między innymi z przedstawicielami Lewicy.

Posłuchaj
00:55 premier - darmoros spec .mp3 O 9:00 w Sejmie premier Mateusz Morawiecki spotka się z przedstawicielami Lewicy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Politycy tej formacji mają swoje pomysły na podział miliardów z unijnego Funduszu Odbudowy, rząd deklaruje gotowość do rozmowy - relacja Karola Darmorosa (IAR)

Krzysztof Szczerski podkreślił, że rzetelna debata parlamentarna nad ustawą o zasobach własnych Unii powinna rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące charakteru nowego mechanizmu pomocowego.

1200_Szczerski_PR1.jpg
Krzysztof Szczerski: ratyfikacja Funduszu Odbudowy musi odbyć się w parlamencie

- To jest zapisane w decyzjach Rady Europejskiej, ale to wyraźnie powinno być podkreślone w debacie, że mówimy o pewnym nadzwyczajnym, jednorazowym mechanizmie. Prezydent także mówił o tym, że w tej dyskusji należy zadbać o wymiar suwerenności polskiego parlamentu w kształtowaniu polskiego budżetu, także jego długoterminowych obciążeń. Ale generalnie ta debata powinna zmierzać ku ratyfikacji. Prezydent jest przekonany o tym, że ten fundusz jest potrzebny nie tylko Polsce, ale też naszym ważnym partnerom regionalnym - wyjaśnił prezydencki minister.

Ponad 700 mld złotych

W ramach Funduszu Odbudowy do Polski może trafić prawie 24 miliardy euro dotacji i ponad 34 miliardy euro pożyczek. Cały pakiet budżetowy do 2027 roku to dla naszego kraju w przeliczeniu około 770 miliardów złotych.


mbl;