Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jan Odyniec 07.05.2021

"Mimo śledztwa IPN nadal nie ukarano winnych". Zbigniew Ziobro o śmierci Stanisława Pyjasa

- Ekshumacja zwłok Stanisława Pyjasa i śledztwo Instytutu nie doprowadziły do ukarania winnych - stwierdził minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dodając, że czterech funkcjonariuszy komunistycznych służb odpowiadało za utrudnianie śledztwa.

"W maju 1977 r. zginął student polonistyki UJ, inwigilowany przez SB Stanisław Pyjas. Ekshumacja jego zwłok przez IPN i śledztwo Instytutu po latach nie doprowadziły do ukarania winnych. Za utrudnianie śledztwa odpowiadało tylko 4 funkcjonariuszy komunistycznego MSW" - napisał w piątek na Twitterze Zbigniew Ziobro.

Pyjas_663_364.jpg
Stanisław Pyjas. Morderstwo czy nieszczęśliwy wypadek
Posłuchaj
00:34 Pyjas Paczkowski 3.mp3 Andrzej Paczkowski: śmierć Pyjasa nie była przypadkiem, chociaż mogła być wypadkiem przy pracy esbeków (IAR)

Czytaj również:

Śmierć Pyjasa

Stanisław Pyjas był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i współpracownikiem KOR. Jego ciało w maju 1977 r. znaleziono w bramie kamienicy przy ulicy Szewskiej 7. Następnego dnia prokuratura przedstawiła w lokalnej prasie opinię, że Pyjas, będąc pod wpływem alkoholu, spadł ze schodów i na skutek doznanych obrażeń głowy zmarł, zadusiwszy się własną krwią.

Posłuchaj
00:19 Pyjas BW 1.mp3 Po latach bliski przyjaciel Pyjasa - Bronisław Wildstein - wspominał, że jego działalność wzbudzała szczególne zainteresowanie bezpieki (IAR)

Dla przyjaciół i znajomych studenta oficjalna wersja była niewiarygodna. Wiedzieli, że Służba Bezpieczeństwa interesowała się nim i śledziła go. Podjęte w 1977 r. śledztwo zostało umorzone.

013_Pyjas_ECS - 663.jpg
Bronisław Wildstein o śmierci Pyjasa: widziałem twarz zmasakrowanego człowieka

Śledztwa po '89 roku

W 1991 r. postępowanie w tej sprawie wznowiono. Ustalono, że przyczyną śmierci Pyjasa było śmiertelne pobicie, ale ówczesny minister spraw wewnętrznych Andrzej Milczanowski nie zgodził się na ujawnienie danych o tajnych współpracownikach SB i śledztwo zostało umorzone. Postępowania podejmowane ponownie w następnych latach nie przynosiły przełomu.

Posłuchaj
00:22 Pyjas BS 2.mp3 Bogusław Sonik wspomina Stanisława Pyjasa (IAR)

W 2001 r. sąd w Krakowie skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu dwóch byłych funkcjonariuszy MO i SB, oskarżonych o utrudnianie śledztwa w 1977 r. Od 2008 r. śledztwo w tej sprawie prowadzi IPN. We wrześniu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Stanisława Pyjasa Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

jmo