Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Kurek 07.05.2021

Premier: patenty na produkcję szczepionek na COVID-19 powinny być dostępne dla wszystkich

- Zaprezentuję w Porto nasz model społeczny, który opiera się o rodzinę i prowadzi do większej sprawiedliwości społecznej - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Portugalii na nieformalny szczyt UE.

mateusz morawiecki pap 1200.jpg
"Test naszej sprawności, odpowiedzialności i solidarności". Premier o Narodowym Programie Szczepień

Szef rządu podkreślił, że wybiera się do Portugalii "żeby dyskutować o problemach ogólnoeuropejskich, ale także po to, żeby zaprezentować nasz model społeczny". - Ten model doprowadził do zasadniczej zmiany w kierunku większej sprawiedliwości społecznej - zaznaczył Morawiecki.

Dodał, że rząd podjął próbę walki z takimi plagami jak bezrobocie czy bieda, które "niszczą tkankę społeczną". - W Porto zaprezentujemy nasze osiągnięcia w tym zakresie. Model społeczny, który promuje podstawową komórkę społeczną, jaką jest rodzina - podkreślił premier. - Zmieniliśmy zasadniczo podejście do rodzin i chcemy się tym pochwalić - mówił szef rządu.


Posłuchaj
00:31 11064177_1 (1).mp3 Premier zaapelował do senatorów o szybkie przyjęcie ustawy o ratyfikacji Funduszu Odbudowy (IAR)

 

Premier stwierdził ponadto, że "sprawiedliwość społeczna to sprawiedliwy system podatkowy, likwidacja rajów podatkowych. Polska zdecydowanie opowiada się za ich likwidacją". 

Mateusz Morawiecki, odnosząc się do głosowania Senatu w sprawie środków unijnych na odbudowę gospodarek, stwierdził, że "pora, aby Senat bez zbędnej zwłoki przyjął ustawę ratyfikacyjną ws. zasobów własnych UE". - To pozwoli nam bardzo szybko uruchomić środki na rzecz szerokiej odbudowy w wielu dziedzinach życia - zaznaczył.

Sprawiedliwy rynek

Na konferencji przed wylotem do Portugalii na Szczyt Społeczny i nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej premier powiedział, że "Polska walczy o sprawiedliwy wspólny rynek". - Walczymy z różnego rodzaju protekcjonizmami. Z protekcjonizmem, który często jest częścią polityki państw zachodnich w szczególności - podkreślił szef rządu. Dodał, że "to jest taka dość fałszywa teza, która podpowiada politykom zachodnim, że w ten sposób można chronić rynek wewnętrzny".

- Tymczasem my wskazujemy na to, że walka o konkurencyjność całej UE jest w interesie wszystkich, także klasy średniej w Europie Zachodniej. I te nasze głosy przebijają się coraz lepiej, coraz mocniej - zaznaczył Mateusz Morawiecki.


jedynka radosław fogiel 1200.jpg
Fogiel o poparciu Lewicy dla KPO: spodziewam się konsekwentnego głosowania również w Senacie

- Widzimy to w tym, że wiele inicjatyw jeszcze dwa lata temu bardzo głośnych dziś już albo zostało stępionych, albo wręcz odłożonych do lamusa. Takich inicjatyw, które blokują rozwój polskiej gospodarki. Będziemy oczywiście zabiegać dalej, by tu odnosić sukcesy - mówił premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił również, że sprawiedliwość społeczna to także sprawiedliwy system podatkowy, eliminacja rajów podatkowych, nie tylko tych poza UE. "Są też raje podatkowe wewnątrz UE" - dodał. Podkreślił, że ten problem jest coraz mocniej dostrzegany przez OECD, UE czy nową amerykańską administrację.

- Mocny głos, ze strony Polski właśnie, zdecydowanie opowiada się za eliminacją tej niesprawiedliwości podatkowej - zaznaczył.

Patenty na szczepionki

- Potrzebny jest swobodny dostęp do patentów na szczepionki przeciw COVID-19, będziemy do tego przekonywać najbogatsze państwa dysponujące patentami. COVID-19 to globalna choroba, szczepionki trzeba dostarczyć też do biedniejszych krajów - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Posłuchaj
00:20 11064191_1.mp3 Premier o patentach na szczepionki na COVID-19 (IAR)

 

Przed wylotem do Portugalii na nieformalny szczyt UE premier zapowiedział, że będzie podnosił kwestię uwolnienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19.

- Na pewno głośno powiem o pewnej zmianie, która jest potrzebna (...), mianowicie o swobodnym dopuszczeniu do patentów na szczepionki przeciw COVID-19 wszystkich tych, którzy mają technologiczne możliwości produkowania i wykorzystywania swoich linii technicznych dla produkcji szczepionek - oświadczył Mateusz Morawiecki.

szczepionki1200 (1).jpg
Szef KPRM: mamy wykonane 13 mln szczepień przeciwko COVID-19

Jak zaznaczył, COVID-19 to choroba globalna, to pandemia, która nie tylko doprowadziła do śmierci milionów ludzi na świecie, ale grozi też długotrwałą stagnacją i zapaścią gospodarczą.

Według premiera musimy poradzić sobie z COVID-19 w wymiarze globalnym. Dodał, że szczepionki trzeba dostarczyć także do biedniejszych, mocno zaludnionych krajów Południa.

- Nie chcemy dopuścić do czwartej fali (epidemii), albo zdecydowanie chcemy zrobić wszystko, żeby ta fala była jak najmniejsza. W Polsce najlepiej, żeby w ogóle jej nie było, a jeżeli gdzieś na świecie jej echa będą, to żeby nie dotarły one do Rzeczypospolitej - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Będę bardzo mocno wypowiadał się w tej sprawie i będziemy dążyć do tego, żeby przekonać te najbogatsze państwa - które są jednocześnie posiadaczami patentów - do tego, żeby udostępniły te patenty i żeby ta produkcja mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony, pięć, dziesięć razy więcej niż to jest dzisiaj, bo to jest potrzebne, aby wyeliminować epidemię na całym świecie - podkreślił szef polskiego rządu.

pkur