Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 05.11.2010

Pogrzeb pisarza Ludwika Jerzego Kerna

W Krakowie odbył się pogrzeb Ludwika Jerzego Kerna, poety, satyryka, dziennikarza, autora tekstów piosenek i książek dla dzieci.
Pogrzeb Ludwika Jerzego KernaPogrzeb Ludwika Jerzego Kerna fot. PAP
Posłuchaj
  • Ludwik Jerzy Kern o tym kim jest satyryk
  • Ludwik Jerzy Kern o współpracy z "Przekrojem"
  • Ludwik Jerzy Kern o bajkach dla dzieci
  • Ludwik Jerzy Kern czyta na antenie Polskiego Radia swój wiersz "Przedwielkanocna piosenka"
Czytaj także

Ludwik Jerzy Kern zmarł 30 października. Miał 90 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowieckiego w Krakowie.

Pogrzeb rozpoczął się żałobną Mszą świętą w Kościele Sióstr Norbertanek na krakowskim Salwatorze. Po godz. 14 od głównej bramy Cmentarza Rakowickiego wyruszył kondukt żałobny z urną z prochami zmarłego.

Ludwik Jerzy Kern

Ludwik Jerzy Kern urodził się 29 grudnia 1920 roku w Łodzi, gdzie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Po wybuchu II wojny światowej został przydzielony do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Brał udział w kampanii wrześniowej. Po upadku Powstania Warszawskiego przeniósł się do Krakowa.

Jako poeta zadebiutował w 1938 roku w "Ilustrowanym Kurierze Codziennym" wierszem "Szukanie chwili", a jako pisarz - w 1953 rok tomem "Tu są bajki". Pisał fraszki, skecze, anegdoty, wiersze, teksty kabaretowe, teksty piosenek, m.in.: "Wojna domowa", "Nie bądź taki szybki Bill", czy "Cicha woda". Kern pisał też książki dla dzieci. Do najbardziej znanych należą: "Ferdynand Wspaniały" i "Proszę słonia".

Całe swoje życia zawodowe, od roku 1948 do 2002, Kern związał z "Przekrojem". Do historii przeszła redagowana przez niego końcowa rubryka tego pisma zatytułowana "Rozmaitości", na której publikowane były również jego wiersze. Podczas jubileuszu 30-lecia pisma żartobliwie wspominał swoją współpracę z tym tytułem: Co tydzień fanaberie ceniąc płoche, robiliśmy każdy numer gorzej trochę.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrodę Literacką miasta Krakowa, Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, Order Uśmiechu. W 2007 roku uhonorowano go Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości, a rok później - Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

kk