Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Fabisiak 12.05.2021

Bartłomiej Wróblewski o głosowaniu ws. RPO: mam nadzieję, że senatorowie wykażą się odpowiedzialnością

- Mam nadzieję, że senatorowie wykażą się odpowiedzialnością i zakończą ten prawie roczny klincz partyjny - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Bartłomiej Wróblewski, który w ubiegłym miesiącu został przez Sejm wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z Konstytucją zgodę na objęcie przez niego urzędu musi wyrazić jeszcze Senat. Izba ma podjąć decyzję w czwartek. 

Posłem, którego najczęściej można dziś spotkać na senackich korytarza jest Bartłomiej Wróblewski. Polityk PiS, który w ubiegłym miesiącu został przez Sejm wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich zabiega o głosy poparcia wśród senatorów. Zgoda izby wyższej jest konieczna do objęcia urzędu RPO. Na razie Wróblewski może być pewnych 48 głosów, czyli senatorów klubu PiS. Nie wiadomo natomiast jak w tej sprawie zachowają się senatorowie opozycji, która w izbie posiada większość.

Jan Mosiński.jpg
Jeśli Wróblewski przepadnie w Senacie, będzie to decyzja polityczna". Mosiński o głosowaniu ws. RPO

Poseł PiS do ostatnich godzin próbuje przekonać senatorów z KO, Lewicy, PSL i Koła Senatorów Niezależnych do swojej wizji urzędu. Podkreśla, że będzie kandydatem ponad politycznymi podziałami. - Zaproponowałem, aby dwóch zastępców pochodziło z opozycji. Aby Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich było spluralizowane, być może w takim sensie po raz pierwszy w historii. Żeby różne środowiska polityczne miały poczucie współodpowiedzialności i współsprawczości, jeśli chodzi o działanie Rzecznika - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Bartłomiej Wróblewski.

Czytaj także:

Kandydat główny nacisk kładzie na indywidualne rozmowy z senatorami. Czy udało mu się przekonać kogoś spoza Prawa i Sprawiedliwości? - To będziemy wiedzieli jutro w czasie głosowania - odpowiada Wróblewski. - Mam nadzieję, że senatorowie wykażą się odpowiedzialnością i zakończą ten prawie roczny klincz partyjny. Ten impas, który nie przynosi chwały parlamentowi, nie przynosi chwały Senatowi, że ten kompromis wreszcie zakończy tą dyskusję - stwierdza Wróblewski.

Więcej w materiale VIDEO: 

MF, PolskieRadio24.pl