Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Konto Usunięte Konto Usunięte 19.05.2021

"Pokażmy solidarność", "to nie rozwiązanie na teraz". Podziały w PE ws. zniesienia patentów na szczepionki

Parlament Europejski podzielony w sprawie zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Podczas debaty na ten temat na sesji plenarnej w Brukseli pomysł USA poparli europosłowie z frakcji socjalistów, zielonych i konserwatystów. Przeciw byli deputowani chadeków i liberałów. Wśród unijnych krajów również nie ma jednomyślności, co potwierdził niedawny szczyt w Porto z udziałem europejskich przywódców.

Deputowani, którzy opowiedzieli się za zniesieniem patentów na szczepionki przeciw COVID-19 mówili, że nie można ślepo bronić interesów firm farmaceutycznych i że trzeba zrobić wszystko, by zaopatrzyć w szczepionki kraje na całym świecie.

Posłuchaj
00:56 11086674_1.mp3 PE podzielony w sprawie zniesienia patentów na szczepionki. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Dobro wspólne

Europoseł Beata Mazurek z grupy konserwatystów przypomniała słowa premiera Mateusza Morawieckiego ze szczytu Porto o konieczności uwspólnotowienia patentów na szczepionki, które powinny być traktowane jako dobro wspólne.

szczepienia szczepienie szczepionka free shutterstock 1200.jpg
Pierwsza dawka AstraZeneki, druga Pfizera? Hiszpańskie służby medyczne wyraziły zgodę

- I te słowa wydają się słuszne. Kraje rozwijające się i kraje słabo rozwinięte potrzebują naszej pomocy w tym nierównym wyścigu. Pokażmy naszą solidarność w praktyce dla dobra nas wszystkich - powiedziała Beata Mazurek.

Czytaj także: 

Długi i złożony proces

Natomiast przeciwnicy zniesienia patentów argumentowali, że nie można za darmo dawać szczepionek Rosji czy Chinom, że to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów w krótkiej perspektywie, zwłaszcza jeśli za tym nie pójdzie transfer technologii. - Niestety to nie jest rozwiązanie na teraz. Zniesienie patentów to bardzo długi i złożony proces - mówił Dacian Ciolos z grupy liberałów.

Dodał, że wyjściem z sytuacji i pilną odpowiedzią byłoby zniesienie zakazu eksportu szczepionek, który obowiązuje w USA. Unia, jak mówił, połowę wyprodukowanych u siebie szczepionek, wysyła w świat.

as