Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Bartłomiej Feretycki 25.05.2021

Walka z koronawirusem w Europie. Jest zgoda przywódców UE na wprowadzenie certyfikatów covidowych

Unijni przywódcy potwierdzili zgodę na certyfikaty covidowe, które mają ułatwić podróżowanie po Europie, bez konieczności poddawania się kwarantannie - poinformowali dyplomaci na szczycie w Brukseli.

W ubiegłym tygodniu kompromis dotyczący dokumentów osiągnęli negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich. Aby sfinalizować wszystkie procedury, potrzebna jest zgoda unijnych ministrów, a także europosłów na sesji plenarnej, co ma nastąpić w przyszłym miesiącu.

Dokumenty będą zawierać informacje o szczepieniu, negatywnym teście lub przebytym zakażeniu. Mają obowiązywać od 1 lipca w całej Unii, ale praca jest jeszcze do wykonania po stronie państw członkowskich. Bo choć przepisy zostały uzgodnione, to jeszcze pozostają kwestie techniczne. Wszystkie kraje muszą przejść pomyślnie testy sprawdzające podłączenie do platformy weryfikującej wiarygodność certyfikatów i zapewnić, że będą w stanie wydawać sprawnie dokumenty.

Posłuchaj
00:54 11098566_1.mp3 Przywódcy UE potwierdzili zgodę na certyfikaty covidowe. Z Brukseli, Beata Płomecka (IAR)

 

Zgodnie z ustaleniami, certyfikaty poświadczające zaszczepienie autoryzowaną szczepionką przez Europejską Agencję Leków, mają być automatycznie uznawane w całej Unii. Natomiast kraje mogą, jeśli zechcą uznawać także te szczepionki, które nie zostały dopuszczone na unijny rynek i zwalniać osoby nimi zaszczepione z kwarantanny. Chodzi o chińskie i rosyjskie szczepionki, na które zdecydowały się na przykład Węgry. Dokumenty będą w formie cyfrowej - kodu QR bądź papierowej. Certyfikaty będą zawierać niezbędne informacje, aby dane Europejczyków były chronione - imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Unijny system na przykład na lotniskach czy przejściach drogowych będzie tylko sprawdzał autentyczność dokumentów.

zdjęcie ilustracyjne.jpg
„Certyfikaty covidowe” w Unii Europejskiej

Założeniem certyfikatów było ułatwienie podróży bez konieczności odbywania kwarantanny, ale kraje mogą wprowadzić dodatkowe ograniczenia, powołując się na ochronę zdrowia publicznego, jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy.

Czytaj także:

Europejscy przywódcy drugiego dnia szczytu zadeklarowali także wyeksportowanie w świat dodatkowych co najmniej 100 milionów dawek przed końcem roku, aby otrzymały je państwa, które nie mają szerokiego dostępu do preparatów.

Beata Płomecka/bf