Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Joanna Twardowska 30.05.2021

"Nauka przez zabawę". Powstała gra planszowa o życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego

W Instytucie Prymasowskim w warszawskiej Choszczówce odbyła się premiera gry planszowej, opowiadającej o życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego "Non Possumus".

 Dwie wersje gry: JUNIOR 6+ dla dzieci oraz FAMILY 10+ dla młodzieży i dorosłych przybliżają postać Stefana Wyszyńskiego od lat dziecięcych, poprzez czasy wojny, internowania i odradzania Kościoła w czasach PRL. Twórcami gry jest małżeństwo Weronika i Kamil Kreczko.

Czytaj także:
Wyszyński i Wojtyła 1200.jpg
Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas i głos polskiego kościoła

Autor Kamil Kreczko podkreślił, że głównym celem gry jest lepsze poznanie postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego i jego nauczania. Gra bazuje na 10 punktach Społecznej Krucjaty Miłości Kardynała Wyszyńskiego.

- Jednym z celów gry jest pokazanie dzieciom, że nie wygrywa ten, kto pierwszy dojdzie do mety, ale ten, kto zbierze najwięcej żetonów, które są uosobieniem cnót, o których mówił Stefan Wyszyński - wyjaśnił.

Nauka przez zabawę

Współautorka gry Weronika Kreczko zaznaczyła, że wartością gry "Non Possumus" jest to, że wszystkie informacje o kardynale Wyszyńskim zdobywamy poprzez zabawę.

- Nie trzeba mieć wiedzy o Prymasie, graliśmy nawet z osobami, które są niewierzące i też można było się dobrze bawić. Mimo wszystko ta wolność, którą Prymas Wyszyński bardzo cenił, pozwala poznać go i jego nauczenie, które bazuje na Społecznej Krucjacie Miłości - wyjaśniła.

- Dla mnie dużym odkryciem było to - mówiła pani Weronika - że Prymas przestrzegał wszystkich punktów ze Społecznej Krucjaty Miłości i nigdy o nikim złego słowa nie powiedział.

Czytaj także:
Stefan Wyszyński NAC-1200.jpg
Film o kard. Wyszyńskim. Reżyser w PR24: wiele osób mnie namawiało, by podjąć ten temat

Czytaj także:

Prymas Tysiąclecia

Piotr Kordyasz, autor książki "Stefek. Opowiadania o dzieciństwie Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski", mówił podczas spotkania z rodzinami, że w młodości Prymas były zwykłym chłopcem.

- Wspinał się po drzewach, podarł sobie kurtkę na drzewie, spalił siostrom lalki, które sobie same zrobiły z gałganków - wrzucił je do pieca. Zarazem był osobą, która nie ominęła drugiej osoby. W szkole dzielił się chlebem i kanapką z kolegami, był zwykłym chłopcem. Ten klimat rodzinny zaowocował, że to jest prymas, o którym Jan Paweł Drugi powiedział, że - to jest prymas, który zdał się raz na 1000 lat - wskazał Piotr Kordyasz.

Głównym patronem gry "Non Possumus" jest Instytut Prymasowski oraz wydawca Kuźnia Wenantego.

Beatyfikacja

Beatyfikacja Prymasa planowana jest na 12 września. Rok 2021 decyzją Sejmu został ustanowiony "Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego" - wielkiego patrioty, męża stanu i przez blisko 34 lata przywódcy Kościoła Katolickiego w Polsce.

Prymas Polski Stefan Kardynała Wyszyński w 1967 roku w liście pasterskim na Wielki Post ogłosił program Społecznej Krucjaty Miłości. Jest to program odnowy życia codziennego, to zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia.

"Czas to miłość"

Czytaj także:
Prymas Wyszyński 1200.jpg
Postać kardynała Wyszyńskiego. O. Tasiemski: dzięki jego zapiskom możemy się dowiedzieć jak postrzegał świat

Prymas mówił, że „Czas to miłość!(…) Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości. Na program ten składają się wskazania: Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę). Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego. Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół."

jbt