Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 11.11.2010

Fetujemy: defilada, warty, kotyliony

Polska obchodzi Święto Niepodległości. Czeka mnóstwo atrakcji, także dla dzieci: można dotknąć eksponatów z czasów wojny 1920 roku, obejrzeć współczesne jednostki wojskowe i nie tylko.
Fetujemy: defilada, warty, kotylionyfot. PAP/Radek Pietruszka

W Warszawie odbędą się uroczystości oficjalne z udziałem władz. Rozpoczęła je o 9.00 Msza święta w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Wziął w niej udział między innymi prezydent Bronisław Komorowski.

Południe: strzały z armat, odprawa wart

Punktem kulminacyjnym uroczystości patriotycznych jest odprawa wart połączona z Apelem Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Tradycyjnie uroczystość ta rozpocznie się w południe. Po odczytaniu Apelu na Placu Piłsudskiego zabrzmiał salut armatni. Głos zabrał zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski.

Defilada historyczna

Tuż po zakończeniu odprawy około 13.30 z okolic Placu Piłsudskiego ruszyła defilada historyczna. Pododdziały żołnierzy i grup rekonstrukcyjnych przemaszerują Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem do Muzeum Wojska Polskiego.

Tam - w ramach projektu "Dotknij Niepodległości" odbędą się mniej oficjalne uroczystości. Tego dnia każdy może wziąć do ręki prawdziwy karabin, szablę, poczuć na głowie ciężar wojskowego hełmu. W tym roku kustosze Muzeum Wojska Polskiego zaprezentują obiekty upamiętniające okres wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Na placu obok muzeum przy Giełdzie Papierów Wartościowych będą się z kolei prezentować współczesne jednostki wojskowe. Na zwiedzajacych czeka między innymi "chack point", jakie wystawiają żołnierze na zagranicznych misjach.

Gra edukacyjna

Niepodległość będzie też można świętować z Muzeum Historii Polski. O godz. 10.00 w Reducie Banku Polskiego przy ulicy Bielańskiej 10 ruszyła gra edukacyjna "Drogi do wolności". Każdy z uczestników może się wczuć w rolę Polaków żyjących pod zaborami.

Atrakcją będą też przejażdżki zabytkowym tramwajem i autobusem. Przewodnicy w trakcie jazdy będą opowiadać o historii mijanych miejsc. Szczegóły imprez ogranizowanych przez Muzeum Historii Polski można zobaczyc na stronie internetowej www.muzhp.pl.

Bieg Niepodległości

Natomiast miłośnicy sportu mogli wziąć wziąć udział w 12. Biegu Niepodległości. Start u zbiegu ulic Jana Pawła i Stawki. Bieg poprowadzi zabytkowy samochód. Pierwsi ruszą biegacze na wózkach i rolkach, chwilę później inni uczestnicy. Dystans to 10 kilometrów.

Parada pozytywnych emocji

Nowymi projektami w stolicy organizowanymi z okazji Święta Niepodległości są "Rock Niepodległości" i praska parada pozytywnych emocji. Parada ruszy ulicami warszawskiej dzielnicy Praga o godzinie 16.00. Paradować mają harcerze, właściciele zabytkowych aut, grupy taneczne i sportowe. A o 19.00 na fasadzie zabytkowej siedziby PKP przy ulicy Targowej odbędzie się wyjątkowa projekcja. Dzięki wykorzystaniu techniki mappingu architektonicznego na Pradze pojawi sie marszałek Piłsudski i oddziały Legionów. W tym samym czasie zostaną oświetlone w ramach projektu "Flaga" kamienice u zbiegu Targowej i Wileńskiej.

Miłośnicy muzyki świętowanie mogą zakończyć w klubie Palladium. Tam w ramach projektu "Rock Niepodległości" zagrają patriotycznie w rockowej aranżacji między innymi Sebastian Riedel z zespołem Cree, grupa Magnetar i Rock & Chopin.

agkm