Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Przemysław Goławski 01.06.2021

Reforma NATO. Ostatnie konsultacje przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego

60 ministrów z krajów członkowskich NATO będzie rozmawiać o reformie Sojuszu. Wirtualne spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych oraz obrony, to ostatnia konsultacja polityków przed zaplanowanym na połowę czerwca szczytem NATO w Brukseli. To właśnie na nim mają zapaść decyzje o tym, jak Sojusz ma się zmienić w ciągu najbliższej dekady.

Wirtualne spotkanie ministrów ma dać zielone światło dla projektu reform, którym za dwa tygodnie zajmą się przywódcy wszystkich krajów członkowskich NATO. Chodzi o pakiet zmian, nazwany NATO 2030, wedle którego do końca dekady Sojusz ma dostosować się do zmieniającego się świata.

Przygotowany przez szefa Sojuszu po konsultacjach z ekspertami projekt zakłada między innymi zwiększenie składek członkowskich.


wojsko ćwiczenia śmigłowiec NATO F 1200.jpg
Szef BBN: na szczycie NATO oczekujemy nowego zobowiązania ws. odstraszania i obrony

- Dzięki temu pomnożymy nasze siły, a to skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i na wysłanie jasnego sygnału zarówno do naszych obywateli, jak i do naszych przeciwników - podkreśla szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Jest to równocześnie najbardziej jak dotąd kontrowersyjny pomysł w pakiecie reform. Kilka dni temu media informowały, że na zwiększenie składek nie chce zgodzić się na przykład Francja.

NATO chce też być siłą dyplomatyczną, a nie tylko militarną. Aby to osiągnąć, kraje członkowskie mają znacznie częściej niż dotąd konsultować się ze sobą w sprawach bieżących. Okazją do tego ma stać się też zmiana administracji w Waszyngtonie.

Czytaj również:

Propozycje reform zakładają również ścisłą współpracę w zaawansowanych technologiach, działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi oraz wzajemne informowanie się o słabych punktach, nie tylko wojskowych, ale także gospodarczych. Chodzi tu także o ważną w danym kraju infrastrukturę, jak drogi, budynki czy sieci informatyczne, których właścicielami mogą być firmy z obcych mocarstw. W trakcie dzisiejszego spotkania politycy mają też przedyskutować sytuację na Białorusi i na Ukrainie. Nie są jednak spodziewane żadne wiążące decyzje z tym związane.

Polskę w rozmowach mają reprezentować ministrowie Zbigniew Rau i Mariusz Błaszczak.

pg