Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 14.11.2010

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Dzień ten został ustanowiony w 1991 roku przez Światową Organizację Zdrowia.
Badanie poziomu cukru we krwi.Badanie poziomu cukru we krwi.Fot. PAP

Tematem przewodnim Dnia na lata 2009-2013 jest „Edukacja i prewencja w cukrzycy”. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło "Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz".

Celem Dnia jest upowszechnianie wiedzy o cukrzycy, określanej mianem "choroby zachodniej cywilizacji". Jej objawem jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Przyczyną są zaburzenia w wydzielaniu insuliny, hormonu pobudzającego komórki do wchłaniania i przetwarzania cukru. Niedobór insuliny prowadzi do zbyt dużej ilości cukru we krwi, a to wywołuje między innymi: wzmożone pragnienie, zmniejszenie masy ciała, ogólne osłabienie.

Według szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, w ubiegłym roku na świecie żyło 285 milionów chorych na cukrzycę. Zdaniem ekspertów, w 2030 roku ich liczba może przekroczyć 435 milionów. W Polsce na cukrzycę cierpią 2 miliony 600 tysięcy osób, ale drugie tyle ma zaburzenia tolerancji glukozy, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz typowych dla niej powikłań.

W Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, przez cały dzień odbywać się będą bezpłatne pomiary cukru, wagi i ciśnienia. Wieczorem Pałac zabłyśnie niebieskim światłem.

Akademiki zostaną podświetlone na niebiesko

W Zielonej Górze ten dzień będzie obchodzony po raz pierwszy.Organizatorem jest Urząd Marszałkowski województwa lubuskiego, a pomysłodawczynią 16-letnia, chora na cukrzycę Aleksandra Tylewicz, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, stypendystka konkursu "Droga na Harvard". Obchody rozpocznie o 11 marsz nordic walking, a później odbędą się wykłady, dotyczące między innymi podróżowania chorych z cukrzycą, pomiary cukru i bezpłatne konsultacje. W Zielonej Górze, podobnie jak w Warszawie i Krakowie, akademiki zostaną podświetlone na niebiesko.

Powstawaniu cukrzycy sprzyjają: niewłaściwe odżywianie się, brak ruchu, otyłość, nadużywanie leków i palenie papierosów. Wciąż badane są genetyczne i wirusowe uwarunkowania choroby. Istnieją dwa rodzaje cukrzycy - typ pierwszy i drugi. Typ pierwszy jest głównie chorobą wieku dziecięcego i młodzieńczego i wymaga codziennego przyjmowania zastrzyków z insuliny. Cukrzyca typu drugiego, na którą w 80 procentach zapadają osoby otyłe, występuje przede wszystkim u ludzi dorosłych i starszych. Leczy się ją zwykle lekami doustnymi.

Średnia długość życia cukrzyka jest krótsza

Ryzyko zgonu w przypadku cukrzyków jest trzykrotnie wyższe niż w przypadku ludzi zdrowych. Cukrzycy są 3 razy częściej hospitalizowani, a ich średnia długość życia jest krótsza. Na przykład osoba, u której cukrzycę wykryto w wieku 10 lat, żyje o 20 lat krócej niż osoba zdrowa, w wieku 30 lat - o 16 lat krócej, a w wieku 50 lat - o 14 lat krócej. Od 70 do 80 procent cukrzyków umiera na skutek powikłań sercowo-naczyniowych.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypada w rocznicę urodzin Fredericka Bantinga w 1891 roku, który wraz Charles’em Bestem, jako pierwszy zastosował insulinoterapię w leczeniu cukrzycy. Krajowa Rada Izb Rolniczych organizuje na Nowym Mieście w Warszawie piknik zbożowy „Zdrowa żywność z polskich zbóż”. Jego celem jest zwrócenie uwagi konsumentów, w szczególności dzieci, na istotę właściwego i zdrowego odżywiania się. Podczas imprezy organizowane będą konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych z zakresu wiedzy o produktach zbożowych i właściwym odżywianiu.

Piknik w Warszawie rozpocznie sie o 11.00 i potrwa do 16.00.

kh