Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 17.11.2010

Pogrzeb Henryka Mikołaja Góreckiego

W Katowicach odbędzie się pogrzeb Henryka Mikołaja Góreckiego.
Henryk Mikołaj GóreckiHenryk Mikołaj GóreckiFot. PAP/ANDRZEJ GRYGIEL
Posłuchaj
  • Marcin Majchrowski o Henryku Mikołaju Góreckim
  • Marcin Majchrowski o twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego
  • Marcin Majchrowski o sukcesie Henryka Mikołaja Góreckiego
Czytaj także

Msza żałobna w intencji kompozytora zostanie odprawiona o godz. 14 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Poprzedzi ją - o godz. 13 - koncert pożegnalny w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Filharmonii Śląskiej oraz połączonych chórów z Katowic i Krakowa. Po mszy kondukt żałobny przejdzie ul. Plebiscytową na cmentarz przy ul. Sienkiewicza.

Henryk Mikołaj Górecki

Henryk Mikołaj Górecki, kompozytor i pedagog, zmarł 12 listopada w katowickim szpitalu po długiej i ciężkiej chorobie. 6 grudnia skończyłby 77 lat.

21 października kompozytor otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Uroczystość odbyła się w klinice kardiologicznej w Katowicach - Ochojcu, gdzie Henryk Mikołaj Górecki leżał na oddziale intensywnej opieki medycznej. Odznaczenie wręczył kompozytorowi szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski w obecności żony prezydenta - Anny Komorowskiej.

W ubiegłym roku papież Benedykt XVI wyróżnił Henryka Mikołaja Góreckiego najwyższym odznaczeniem papieskim przyznawanym osobom świeckim - Orderem świętego Grzegorza Wielkiego. Natomiast przed siedmioma laty kompozytor otrzymał nagrodę "Lux ex Silesia” (Światło ze Śląska).

Szedł własną ścieżką

Zdaniem Marcina Majchrowskiego, krytyka muzycznego i dziennikarza Polskiego Radia - wyjątkowość Henryka Mikołaja Góreckiego polegała między innymi na tym, że w swojej twórczości zawsze "szedł pod prąd". - Szedł własną ścieżką obok tego wszystkiego co przynosiło życie muzyczne drugiej połowy XX wieku - mówi Majchrowski.

Sławę kompozytorowi przyniosła 3. Symfonia Pieśni Żałosnych wykonana po raz pierwszy na festiwalu Warszawska Jesień w 1976 roku. Szesnaście lat później, w 1992 roku 3. Symfonia trafiła na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów, a o Góreckim zaczął mówić cały świat.

Stało się to dzięki nagraniu utworu przez jedną z amerykańskich wytwórni płytowych. Symfonia w wykonaniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta pod batutą dyrygenta Davida Zinmana trafiła do szerokiego grona odbiorców na całym świecie.

Zdaniem Marcina Majchrowskiego twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego jest i z pewnością będzie popularna głównie w krajach anglosaskich, także dzięki współpracy kompozytora z wybitnym amerykańskim zespołem Kronos Quartet.

kk